תכניות השקעה פרטיות – Private Placement Programs

PPP-flow

אפתח באזהרת קריאה: המידע שמוצג להלן על תכניות השקעה פרטיות אינו ידוע לציבור. אני עצמי נחשפתי אליו לראשונה השנה. מה שתקרא יעמוד בסתירה לכל מה שאולי חשבת וסיפרו לך על השקעות, ובעיקר על כך שכדי לעשות רווחים ניכרים צריך גם ליטול סיכונים גבוהים. באיזשהו שלב אתה אף עלול לתהות האם אני "עובד" עליך ושהכל נראה Too good to be true… מציע לחשוב טוב אם אתה רוצה להמשיך לקרוא!

מבוא

תאר לך שהיתה לך את האפשרות לקנות מניה בבורסה, או נכס להשקעה, כשבצד השני כבר יש לך קונה ממתין וסגור, שיקנה ממך ברווח מיידי מובטח של כמה אחוזים טובים.

חלומו הרטוב של כל משקיע, נכון?

כמובן שבשווקים רגילים כמו שוק הנדל"ן או בורסה לני"ע דבר כזה אינו אפשרי. אבל, זה בדיוק מה שקורה בתכניות השקעה פרטיות.

מהן תכניות השקעה פרטיות?

תכניות השקעה פרטיות הן אחד הסודות השמורים והמסתוריים של תעשיית הבנקאות העולמית. גם אם תשאלו את מנהל סניף הבנק שלכם ואפילו בכירים בבנקים, סביר להניח שהם לא יידעו על כך.

תכניות השקעה פרטיות נוצרו כבר באמצע המאה שעברה, במטרה שהרווחים העצומים שהן מייצרות יסייעו לשקם את אירופה ההרוסה של אחרי מלחמת העולם השניה.

בכל תכנית השקעה פרטית יש 5 אלמנטים עיקריים:

 1. מכשיר בנקאי שנקנה ונמכר באותו זמן בפערי מחיר שמהווים את הרווח
 2. סוחר מורשה שמשתמש בקו אשראי מבנק מארח בכדי לבצע את פעולת המסחר
 3. לקוח (משקיע) שעבורו פועל הסוחר – בדר"כ אנשים או גופים בעלי הון משמעותי
 4. בנק מארח שנותן את קו האשראי לסוחר בהסתמך על סכום ההשתתפות של המשקיע
 5. פרויקט שיספק תועלת כלכלית או יקדם את האנושות

סכום הכסף שהקצה המשקיע לתכנית נח בחשבון הבנק המארח והוא לא זז. על סמך קיומו מעניק הבנק המארח לסוחר המורשה קו אשראי, שבאמצעותו הסוחר מממן את פער הזמן הקצר (שעומד על שניות ספורות לפעמים) בין ביצוע הקניה למכירה.

קו האשראי מהבנק המארח ממנף פי 5-10 את סכום הכסף המשתתף בתכנית מטעם המשקיע. כך לדוגמא אם סכום ההשתתפות של המשקיע הוא 3 מיליון דולר, הסוחר יכול לקבל קו אשראי של עד 30 מיליון דולר ולפעמים יותר.

איך זה עובד בעצם?

 1. המשקיע מקצה סכום מסוים לתכנית, כאשר במקרים מסוימים הכסף נשאר בחשבון המשקיע  (בדר"כ בסכומים גדולים). בסכומים קטנים של פחות ממיליון דולר, המשקיע מעביר כסף לתת-חשבון על שמו אצל הבנק המארח את התכנית, כאשר הכסף עצמו מובטח ולא זז כלל
 2. הכסף נסגר בזמן התכנית ועל סמך הכסף כבטוחה הבנק המארח נותן קו אשראי לסוחר
 3. הסוחר מאתר מכשיר בנקאי באמצעות הקשרים שלו, ואז מוצא לו קונה וסוגר איתו עסקה (מדובר על גופים פיננסיים גדולים או בנקים שהם הקונים והמוכרים שהסוחר מתווך ביניהם)
 4. רק כשעסקת המכירה סגורה מראש, הסוחר סוגר את עסקת הקניה ומתבצעת החלפת בזק במסגרתה הסוחר מקבל את המכשיר הבנקאי, משלם ומייד מתבצעת המכירה שנסגרה מראש
 5. פעולה זו משאירה רווח חסר סיכון של כמה אחוזים על שווי המכשיר, שהינו בדרך כלל ממונף פי 10 מהסכום שהמשקיע סגר לתכנית. כך לדוגמא ולהמחשה בלבד, אם הרווח על המכשיר היה 4% והמינוף פי 10, הרי שפעולה זו לבדה ייצרה רווח של 40% על הסכום שהמשקיע הקצה לתכנית.
 6. הסוחרים יכולים לבצע מספר פעולות כאלו ביום, בדר"כ 4-5 ימים בנקאיים בשבוע.
 7. הרווחים מחולקים בהתאם להסכם התכנית שנקבע מראש, בין הסוחר, המשקיע והפרויקט שהתכנית באה לקדם

השילוב של מינוף, של אחוזים ניכרים של רווח מכל עסקה, ושל מספר עסקאות ביום ו-4 עד 5 ימי מסחר בשבוע, יוצר רווחים דמיוניים, עצומים, משהו שלא נתפס. חלק משמעותי מהרווחים הולך לקידום פרויקטים. אבל למשקיע נשאר בתכניות מסוימות רווח חודשי שיכול לנוע בין 50% ל- 100% ולעתים אף יותר! וזאת אחרי שהסוחר והפרויקט מקבלים את חלקם ותשלום הריבית והעמלות לבנק המארח!

למה בעצם צריך משקיע?

לסוחרים המורשים אסור להשתמש בכספם הפרטי, הם מחויבים לפעול עבור לקוח ולזהות את הלקוח עבורו הם פועלים לבנק המארח שנותן להם את קו האשראי. ובכדי שהבנק ייתן את קו האשראי, הוא צריך כבטוחה את הסכום שבו משתתף המשקיע בתכנית, וכאמור ייתן לסוחר קו אשראי של עד פי 10.

הכסף של המשקיע נמצא בתת-חשבון על שמו בבנק המארח. כשמתבצעת פעולת מסחר המקושרת לתת-חשבון המשקיע, הבנק נותן קו אשראי בהתאם לסכום הנמצא בתת-חשבון זה, ובאמצעות קו אשראי זה, הסוחר מבצע את עסקאות הקניה והמכירה המבטיחות את רווחי הארביטראז' עליהם מבוססת התכנית.

אז למה לא כולם עושים את זה?

ובכן, זה לא משהו שפתוח לכולם. בעצם, רק מתי מעט יודעים על התכניות הללו. בגלל זה הן "פרטיות". כל משקיע צריך להגיש בקשה להתקבל, עובר בדיקה קפדנית לפני שהוא מאושר, ונדרשים בדרך כלל סכומי השקעה ניכרים. סכום מקובל למשל להיכנס להשקעה כזו הוא 100 מיליון דולר.

עם זאת, בשנים האחרונות נפתחות תכניות המאפשרות להיכנס עם סכומים נמוכים יותר. 20 מיליון, 10 מיליון, 3 מיליון, מיליון ואפילו תכניות בודדות של רבע מיליון דולר לערך.

אבל גם רבע מיליון דולר זה המון כסף למשקיע מהשורה, נכון? ובכן, פה אנחנו נכנסים לתמונה…

משקיעים כקבוצה

נקודת המוצא מבחינתי היא שאני רוצה להשתתף בהשקעה הזו. וכדי להגיע למינימום ההשקעה בתכנית שהינו $260,000, אצרף אליי עד 9 משקיעים נוספים. ההשקעה למשתתף בודד הינה $27,000. הכסף יושקע בתכנית למשך שנה.

ההשתתפות בקבוצה אינה פתוחה לציבור הרחב אלא לחברים רשומים במועדון בלבד שאני אבחר ואאשר באופן אישי.

הסיכונים

כמו בכל מקום בו מתגלגל כסף גדול, גם כאן, הסיכון הראשי הוא ליפול לידיים של רמאים. אסור אף פעם להעביר כסף לשליטה ישירה ובלעדית של מנהל התכנית או הסוחר ללא בדיקת נאותות מקדימה על המעורבים בעסקה כולל פגישה פנים מול פנים.

חשוב מאוד לבדוק את תנאי התכנית ואת ההסכם שנחתם עם מנהל התכנית (ההסכם הוא ספציפי ומותאם לתכנית שנבנתה עבור המשקיע). טיוטת ההסכם מגיעה רק אחרי שהמשקיע מתקבל לתכנית וכמובן לפני העברת סכום כלשהו.

כמו-כן, יש לזכור שקרן ההשקעה נעולה למשך כל תקופת התכנית.

אופן ההצטרפות

>>> לפניה בהתעניינות בהשתתפות בקבוצת תכנית השקעה פרטית נא להקליק כאן  >>>

שאלות ייענו לאחר הפניה לעיל בלבד ובאופן אישי למי שיימצא בעל פוטנציאל מתאים להשתתף

comments

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם