צו מילואים ממשרד האוצר

"איך זה שכל פעם שאני נתקל במשרד האוצר, זה נגמר בכך שאני שולף את הארנק"

זו המחשבה שחלפה במוחי בעודי משלם 30 ש"ח לשעת חניה בחניון המתיימר להיות "הכי זול באזור" בשלט מזמין במיוחד ברח' קרליבך בת"א, שקשה להתעלם ממנו (וכנראה גם לסרב לו).

לדעתי מעטים יודעים זאת, אבל ברחוב קרליבך, בפינה צדדית, מסתתרת שלוחה של אחד האגפים החשובים במשרד האוצר: "אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון".

גם אני הופתעתי מכך כשקיבלתי את ההזמנה.

ובכן, נפל דבר בישראל. החלטת ממשלה תקדימית גרמה לכך שקמה מחלקה חדשה באגף הזה, שהיא המחלקה לחינוך פיננסי.

כן כן – משרד האוצר הקים מחלקה שכל מטרתה לקדם את החזון ומשימת החיים שלי ב-10 השנים האחרונות: השכלה פיננסית לכל ישראלי! מרגש או לא?

כשפנתה אליי מנהלת המחלקה, נירית גדסי, הייתי קצת סקפטי. קיימת בי הערכה מועטה לרצונם (ויכולתם) של מוסדות השלטון לעזור לציבור.

מצד שני, איך אפשר להתעלם כשקוראים לך מהמדינה לבוא לעזור בקידום משימת חייך? אז הלכתי, ואפילו טרחתי להתכונן ולבוא עם הצעות.

נחזור לרחוב קרליבך. חום אימים… הקדמתי ברבע שעה לפגישה. ההכרה שאני במשרד ממשלתי חדרה אליי מיד כשנכנסתי, כשהפקידה אמרה לי ביובש להמתין בחוץ כי נירית טרם הגיעה. בחוץ, הכוונה בפרוזדור בלי מזגן…

במשך המתנה של קרוב ל- 20 דקות נוכחתי היטב ביעילות המנגנון הממשלתי כשאני שומע אותה בבירור משוחחת בקול רם בטלפון עם כל המשפחה, החברות, הילד בקייטנה… חופש גדול לא?!

ואז נירית גדסי הגיעה. כשאתה מצפה לגדסי, טבעי שתצפה לשחרחורת עם חיוך החושף שיניים צחורות. מולי ניצבה בלונד/שטני טבעית מאובזרת בזוג עיניים כחולות. היא רק חצי תימניה מסתבר…

ואחרי שסיימנו את ההקדמה, נעבור לדבר החשוב באמת. קידום החינוך הפיננסי בישראל.

הפגישה היתה עניינית וקולחת, והבנתי כי המחלקה אמורה להגיש לאישור הממשלה תכנית לאומית לקידום החינוך הפיננסי בישראל.

ופה, אני (ומדינת ישראל) צריכים את עזרתך:

סיכמתי עם נירית כי אאסוף מהקהילה שלי רעיונות, הצעות, מידע, וכל דבר שיכול לעזור ולתרום לגיבוש האסטרטגיה הלאומית לקידום החינוך הפיננסי בישראל כפי שתוצג לאישור הממשלה.

יש לנו ביחד הזדמנות להשפיע לטובה על משהו חשוב שקורה במדינה!

אז אני מבקש ממך, למען הנוער והעתיד של המדינה הזו, להצטרף לדיון והרב שיח שאני מקיים בנושא, ולתרום את דעתך. כל דעה שתתקבל יכולה להשפיע ולעזור.

כשתתפרסם טיוטת התכנית הלאומית לקידום החינוך הפיננסי בישראל, אני אדאג להפיץ אותה לכל מי שהשתתף ולקח חלק בדיון החשוב הזה, ולקבל את התייחסותכם והערותיכם ולהעבירן ישירות למשרד האוצר.

מה שאני מבקש ממך עכשיו, זה לרשום את דעתך, התייחסותך, הצעותיך, כל מה שיכול לדעתך להיות רלבנטי לתכנית, כאן למטה.

comments

131 Comments on צו מילואים ממשרד האוצר

 1. יוזמה מבורכת כי התחום פרוץ לגמרי. לומדים הרבה שנים ורק מיעוט מצליח להסתדר מבחינת תעסוקה עם הכנסה מעל הממוצע.
  הצעות:
  1) לפתוח מגמה שלמה (מעין מקצוע) השלהשכלה פיננסית הכוללת תחומים כגון: שוק ההון, מבוא למימון ושיווק, אומנות המכירות, כתיבת קורות חיים, שיווק באינטרנט, התנהלות מול הבנקים, משכנתא וביטוח.
  2) להגיש לבגרות ולהעניק פטורים למי שרוצה להמשיך ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה.
  3) עידוד מוסדות להשכלה גבוהה לשים דגש על לימודים פרקטיים ולא רק תיאורטיים.

 2. לטעמי צריך ללמד מושגים בססים של כלכלה ושוק ההון, ניהל תקציב והתנהלות בסיסית מול הבנק (ריבית ממה היא נקבעת מה צריך לדעת כשלוקחים הלוואה או משכנתא, ניול בסיסי של הוצאאות משק בית וניהול של תקציב)

 3. שי,
  היוזמה נהדרת. אני כבוגרת קאשפלו יכולה להעיד על השינוי עמוק בתודעה בעזרת השכלה פיננסית ממוקדת.
  לדעתי אפשר להציע להתחיל את התוכנית במסגרת הקייטנות בתור קורסים קצרים, לתת טעימות של השכלה פיננסית בסיסית לילדים ובני נוער. העיקר שהנושא יהפוך למקובל ונלמד על ידי רוב הציבור.
  בהצלחה בהמשך הדרך.

 4. בבית הספר של בתי יש שעורי שח-מט. אפשר להכניס בסלוט דומה את המשחק שהמציא קיוסאקי, בגרסה מעוברתת.
  ניתן , בתהליך העיברות, להכניס תכנים רלוונטיים של Story of stuff – העדפת מוצרים עמידים, העדפת תיקון על זריקה וקניית חדש (גם אם משתלם יותר כלכלית באופן אישי, דופק את כולנו בטווח הארוך), וכו'.
  אגב, הרציתי בכיתה ד' של בתי על הרעיון של "סיפורם של הדברים" עם הצלחה גדולה מאד, כך שבהחלט ניתן להעביר תכנים כאלה בגילאים צעירים.
  מתנס"ים או בתי ספר יכולים להקים "חוג יזמות" – לתת למוחות הגמישים והמקוריים של הילדים למצוא דרכים ליצר הכנסה, ולא אתן דוגמאות כי הילדים עוד לא המציאו את הרעיונות! התשלום לחוג ישמש בין היתר לקרן שבעזרתה תמומן היוזמה שפיתחו הילדים, ועדיף שתממן את חלקה והרוב יגיע מהשקעות של הורים, משפחה, תלמידים אחרים בבי"ס וכו', עם דיבידנדים מוחשיים בסוף – לאו דווקא מזומנים.

 5. אם יהפוך זה לדבר נלמד במערכת החינוךזה לא יהפוך לפכות יעיל כי אם כולם יהיו סוכני נדלן לדוגמא יהיה קשה יותר להצליח בשוק אם כזאת כמות של מתחרים? בנוסף לא מספיק להוסיף מקצוע כזה בבגרות צריך שהוא יהיה מוכר בתורת מקצוע בגרות ומוכר תודעתית כמובן צריך להתמודד עם מה שהעלתי למעלה

 6. מעניין מה מתכוונים ללמד, הרי החיים על אשראי זה חלק גדול מהצמיחה (ומהמשברים) בעולם הקפיטליסטי מטריאליסטי שאנחנו חלק ממנו. הבנקים וחברות האשראי מציפים את כולנו בהצעות לאשראי. הפרסומות הגלויות והסמויות שוטפות את מוחנו לרכוש מוצרים שאין לנו צורך בהם ומותגים שכל מטרתם להראות שאנחנו מוצלחים יותר משכנינו. זה חלק מהשיטה הקפיטליסטית. את זה לא ישנו ולא רוצים לשנות. אנחנו רוצים להיות אמריקה. הצמיחה באמריקה מבוססת על צריכה מעל היכולת.
  במשק שמושתת על אוליגרכיה של כמה משפחות ששולטות בכלכלה ובממשלה קשה למצוא את אינטרס השלטון לחולל שינוי אמיתי.
  אני סקפטי. כמו כל יוזמה עם כותרת מעניינת – כניראה גם זה יתמוסס במסדרונות שתארת.
  השינוי – אם יכול להיות כזה – יבוא מיוזמות פרטיות, מיועצים ומאמנים לכלכלת המשפחה, מארגונים כמו פעמונים. אם במשרד האוצר רוצים רעיונות – כל הרעיונות נמצאים שם.

  • "הצמיחה באמריקה מבוססת על צריכה מעל היכולת" ? ממש לא!
   משבר הנדל"ן קרה בדיוק בגלל שאנשים ניסו לצרוך מעל היכולת שלהם.
   הצמיחה באמריקה, אם כבר, מבוססת על צריכה בהתאם ליכולת, ומוטיבציה חזקה מאוד להגדיל את היכולת הכלכלית עוד ועוד…

   אם כבר, הצמיחה בישראל מתבססת על צריכה מעל היכולת…

 7. היוזמה מבורכת מאוד! היה צריך להתחיל כבר לפני שנים ואולי כולנו היינו היום במקום אחר.
  לא ברור לי למה זאת מחלקה במשרד האוצר ולא במשרד החינוך אבל אם זה אומר שיש יותר סיכוי לתקצוב לזה אז בסדר. רק שלא יתחילו פה מלחמות כבוד מי אחראי לזה בין המשרדים. בכל מקרה צריך לדעתי לערב כבר את משרד החינוך.
  לגבי שיטת הלימוד – לדעתי צריך את כל השיטות שהזכרת ביחד – הרצאות, סדנאות, משחקים, סימולציות ועוד. הכל כדי להפוך את זה למעניין ורלוונטי ולא לעוד חומר משעמם שצריך ללמוד.
  ממליץ לפנות לגופים שעוסקים בכלכלת המשפחה כמו ארגון פעמונים וגם חברות פרטיות כמו "אש-לידור" ו"יבולים".

 8. איזו יוזמה חשובה!בהצלחה!
  לעניות דעתי,כמו כל תחום לימוד אחר,דרך החינוך הפיננסי צריכה להתאים ל"סטייט אוף מיינד" של קהל היעד שלו.ילדים קטנים בד"כ עדיין לא כ"כ מתעניינים/יודעים על עניינים מאוד בסיסיים(מחירי מוצרים לעומת יכולת קנייה של אדם ממוצע,לדוג')ולכן חשוב להביא למודעותם, בדרך שהם יאהבו (משחקים,עיצוב חשיבה ע"י שיח אינטראקטיבי וכד')
  חט"ב/תיכון – הילדים כבר מודעים לדברים בסיסיים וחלקם אפילו כבר השתלב בצורה זו או אחרת בשוק העבודה, כאן הלימוד יכול להיות יותר עיוני וצריך לכלול נושאים כמו יזמות/התנהלות בסיסית מול ביורוקרטיה כלכלית במדינת ישראל/נושאי מיקרו מקרו והשפעתם עלינו/קרנות פנסיה/הצגה בסיסית לנדל"ן ושוק ההון/מבנה כלכלי של חברה(society) מערבית מודרנית/ועוד.
  שוב,המון בהצלחה.זה נושא חשוב מאוד

  • מוטי, תודה!

   מסכים שיש להביא למודעותם של ילדים בדרך שהם יאהבו. זה אחד האתגרים.
   ההבחנה בשיטת הלימוד בין ילדים לנוער שעשית מעניינת.

 9. צדק חברתי מושג לא רק מלמעלה אלא גם מלמטה. כל אחד מאיתנו צריך לדעת איך לכלכל את עצמו ואת ביתו בצורה נכונה כדי להימנע ממצב כלכלי שלא מאפשר חיים בכבוד. אבל כלכלה נכונה מתבססת על ידע
  ועל חינוך ועל הרגלים חיוביים.חינוך פיננסי מגיל קטן יטמיע בלב הילד את החשיבות של עצמאות כלכלית והיכולת להתמודד עם קשיים הצצים חדשות לבקרים בתוך החיים הסוערים. באותה מידה שהילד לומד לפתור בעיות מתמטיות בשיעורי מתמטיקה ולנתח סיפור בשיעורי ספרות ובשלב מוקדם יותר לומד לקרוא ולכתוב ואחר כך מצליח לפענח דף גמרא כתוב בארמית ולהבין סוגיה קשה ומורכבת כך אין ספק יצליח ללמוד על כלכלת משק הבית , חיים על פי האפשרויות ולא רק על פי הרצונות , שוק ההון, בורסה , איזון בין ההוצאות לבין ההכנסות , חיסכון והשקעות ותכנון לטווח ארוך ועוד.

 10. היי שי אם אני מבינה נכונה תוכנית חינוך פיננסי מדברת על לימודים גבוהים ע"ח המדינה.אם כך הגעת לאדם הנכון להביע דעתו .מי כמוני מרגישה על בשרה את התסכול שאינני יכולה ללמוד תואר כפי שחלמתי עקב מצב כלכלי.שום עזרה מההורים כי מצבם הכלכלי ירוד .שום עבודה נוספת כי אני במשרה מלאה בחברת ביטוח ואני צריכה לדאוג לתשלומי שכ"ד וחשבונות הזויים וגם לחיות ממשהו .(אני מתכוונת לאוכל).
  במדינות אחרות (כמו צרפת) קיימים לימודים גבוהים חינםםםם לכל אזרח רק תבוא ותלמד! מעציב שאצלנו בישראל הדאגה הזו לא קיימת .
  אותי באופן אישי מאוד כואבת הנקודה הזו .כי איך שלא נהפוך את זה בתנאי המחיה שלנו לא נראה לי שאלמד תואר בקרוב.בטח אחכה לאיזה מימון מהעבודה שלי.

  • לירז, התכנית אינה מדברת על לימודים גבוהים לכל אזרח במדינה, אלא על חינוך פיננסי לכל אזרח במדינה.

   אולי באמצעות החינוך הפיננסי יותר אנשים יוכלו ללמוד השכלה גבוהה (אם באמת צריך את זה זה דיון אחר), כי ההורים יידעו לתכנן ולהיערך טוב יותר לסייע לילדיהם בכך.

 11. ועוד נקודה בהשראת התפיסה הכלכלית האמריקאית – גם בפני אנשים שלא יכולים לצאת לעבוד / לנהל עסק מסיבות שונות, פתוחות אינספור אפשרויות להתפרנס בכבוד מהכנסות פאסיביות כגון: מסחר בשוק ההון, אינטרנט – על שלל ההזדמנויות שהוא מציע, מסחר בנדלן, ועוד ועוד..
  אלו תחומים שלרוב כלל לא קיימים בתודעה של הישראלי הממוצע בעוד שבארה"ב כולם עוסקים בלפחות אחד מהנ"ל כהכנסה עיקרית או כתוספת מהצד.

  • שושי, אני כמובן מסכים איתך. לצערי משרד האוצר רואה בזה עדיפות שניה. מבחינתו חינוך פיננסי בסיסי כמו חיסכון, פנסיה, תכנון כלכלי וכו' הוא בעדיפות ראשונה.

   אני מקווה מאוד שגם התחומים שציינת יצליחו להגיע לציבור במסגרת התכנית, שאם לא כן הרי שעשינו חצי מלאכה.

 12. אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא הבחנה ברורה בין נכס להתחייבות כבר בבית הספר היסודי. אנשים שאני מכיר ושלא קראו את "אבא עשיר, אבא עני" לא מבינים בכלל מה ההבדל ולמה זה כל כך חשוב.
  הפקרנו את החינוך הפיננסי, וגופים אינטרסנטיים, כמו בנק מסחריים וחברות אשראי, תפסו עליו בעלות. בערוצים המסחריים משדרים פרסומת שמלמדת שלחסוך זה טוב. בטח טוב, לבנק! זה ממש לא טוב אם יש לך הלוואות כבדות ואוברדראפט!
  אחר כך אתה צופה בפרסומות של חברות האשראי (שיש להן זיקה לבנקים) שמספרות לך כמה קל לקחת הלוואה, וכמה "מגיע" לך לפנק קצת את עצמך.
  החינוך הפיננסי שאנחנו מקבלים הוא ללמוד באוניברסיטה (ולממן אותה באמצעות שכר לימוד), למצוא עבודה כשכיר, גם במשכורת מעליבה, לשלם את המיסים, ומהמעט שנשאר לך לחסוך. חסר לך כסף ? רוצה לקנות רכב? לצאת לנופש בחו"ל ? אין בעיה!! תלווה באמצעות כרטיס האשראי, הבנק, והאוברדראפט. עדיין לא מספיק ? תעבור לגור הרחק ממוקדי התעסוקה ותבלה שעות ארוכות בנסיעות. עדיין לא מספיק? תחזור בתשובה ותקבל קיצבאות ותמיכה מהמדינה ומתרומות ו/או תלך לגור בהתנחלויות.

  לדעתי אם מתחילים ביסודי בהנחלת מושגי יסוד, אפשר בחטיבה כבר לערוך משחקי קאשפלואו, ובתיכון סדנאות יזמות והשקעה.

  • אסף, מיותר לומר שאני מסכים עם כל מילה…

   כמו שעניתי לשושי, מקווה שהתכנים הללו שהם השלב הבא בהשכלה הפיננסית אחרי החינוך הבסיסי, ייכנסו לתכנית.

 13. בדיוק השבת יצא לי לדון עם דודי היקר שבא לבקר מניו יורק בסיבה לפערים בין ההכנסות של הישראלי הממוצע לאלו של האמריקאי, הוא טוען (ואני מסכימה בכל פה) שתרבות החיים הישראלית מחנכת אותנו כל הזמן להיות שכירים טובים, עובדים מצטיינים.
  לעומת זאת קחו את ארה"ב – מדינה של מהגרים עניים שהתחילו את הונם מאפס והגיעו להישגים מרשימים בזכות יזמות ועבודה קשה.
  הישראלי המצוי שואף למצוא משרה מכובדת, לא תובענית מדי ועם משכורת טובה. האמריקאי המצוי שואף להיות בעל עסק רציני ומרוויח, ואם אפשר כמה – מה טוב.
  לעניות דעתי פה נעוץ ההבדל שחוסם אותנו מלפרוץ קדימה ולהגדיל ראש – ואם תוכל לפעול לשינוי שיטת החשיבה הקלוקלת הזו דיינו.

  • אחת הבעיות הקשות שיש לנו בארץ זה שאנשים מסכימים להיות "שכירים עניים", כלומר, לצאת בבוקר לעבודה במשרה מלאה, לעבוד כמו שצריך בעבודה הכי טובה שהם יכולים למצוא, לחזור הביתה ולטפל בילדים ובמשק הבית, ולגלות שהמשכורת החודשית (שהיא בהרבה מקרים סביב שכר המינימום – גם במשרות שדורשות מקצועיות וניסיון) יוצאת מחשבון הבנק באותו היום שבו היא נכנסת לחשבון הבנק ולהשלים עם המצב ולהגיד שהם עושים את המקסימום וזה מה שיש.

 14. פעם שמעתי מחבר בצבא שעלה לאץ לאחר שסיים תואר בכלכלה:א: צריכים להבין שהמדינה לא חייבת לנו כלום, ואם נרצה רמת חיים מסוימת עלינו להשיג אותה בעצמנו.
  ב: אפשר שיהיה לאדם "ג'וב" מסודר וגם עסק או שניים במקביל, לנו זה ברור, להרבה אנשים זה לא

 15. אני משארת שאין לי מה לחדש.
  ובכל אופן, שמחה על היוזמה.
  נראה לי קודם ללמד: איך לחיות עם מה שיש. לתפוס ראש על ההכנסה ועל ההוצאה השוטפת.
  ועל חסכונות שונים והכנסות פסיביות. יחס סיכון סיכוי.
  בהצלחחה

 16. יש פה נושאים שמתאימים לגילאים שונים, אפילו מגיל רך
  הצבת מטרות ושאיפות, קביעת סדרי עדיפויות, הערכת עלויות וזמן למימוש,
  הדרכים למימוש המטרה שנבחרה (בחירה בין אלטרנטיבות),
  הוצאות שוטפות ופרויקטים מיוחדים, הכנסות ואיזון תקציבי, סדרי עדיפויות בשוטף,
  משמעות החיסכון, הכנסות מנכסי הון, על קצה המזלג – ריבית, ערך עתידי וערך נוכחי,
  אשמח לעזור, גם בהתנדבות

 17. שי, תודה על היוזמה המבורכת ושיתופנו. בתור מישהי ש"התעוררה" יחסית מאוחר אל ההבנה הפיננסית (43), ובזכות לימודיי בקשפלוו אני היום במצב כלכלי שונה לחלוטין ןבעיקר עם הבנה ומודעות לאפשרויות הפיננסיות הנקרות בדרכי ועם יכולות לנתח ולבחור את אלה המתאימות לי. גדלתי במשפחה של שכירים שהמושגים משכנתא והלוואה היו מילים נרדפות למפלצות ענק שעדיף לא להתקרב אליהן. היום אני יודעת שרוב האנשים חיים עם אותה ראייה. מסר כזה מסרס כל הבנה ואפשרות לצמיחה כלכלית. דרכים ללימוד
  יש שיטה שנקראת PBL, למידה דרך פרויקטים. היא אופטימלית מכיתה ג' ומעלה. זו שיטה שדרכה אפשר ללמד כל נושא ולהכיל בתהליך ליישום הפרויקט המון המון נושאים. עם צוות שמנוסה בPBL +אנשי כספים אפשר ליצור תכניות נהדרות שגם "ימחקו" את התודעה הכלכלית השגויה שקיימת כיום וגם להעניק הבנה עמוקה ומעשית! לילדים באופן ישיר ולהוריהם באופן עקיף. אשמח מאד לנדב עוד מידע אם וכאשר. אחד האנשים המובילים היום בארץ בלמידה דרך פרויקטים הוא צבי לירז. עם אישורו אעביר בשמחה את פרטי ההתקשרות עמו. תודה רבה על היוזמה הברוכה.

 18. חינוך פיננסי מגיל צעיר זה דבר מבורך. זה יהיה נפלא אם ישלבו בתוך מערכת שעות בבית ספר שיעור שמוקדש רק לזה. כיתות של חטיבת ביניים ותיכון.
  חשוב ללמד את הילדים על נושא של בניית עסק עצמאי לעומת עבודה כשכירים, השקעות וכו'.
  לתת כלים לעצמאות כלכלית שיוכלו ליישם כבר אחרי השחרור מהצבא.

 19. היי שי,
  יש לי מספר נקודות יסוד שניתן להכיל בכל מסגרת שהיא.

  אני מאמנת כלכלית ואישית כ-6 שנים ומספר הצעדים אלו הם כלי העבודה שלי.

  אשמח להעביר אותם ללימוד כולל
  בבקשה צור עימי קשר להמשך ואולי לחיבור מקצועי בינינו.

 20. שלום שי,
  נכון הנושא הזה מאוד חשוב. (חלום ישן גם שלי. ). מאוד חשוב בעיני לחנך את הנוער אייך לנהל כלכלת בית נכונה. ולהתחיל מהבייסיק. מה זה צ'קים ואייך רושמים אותם. (אני זוכרת את הפאדיחה שעשיתי במקום העבודה הראשון שלי כששמתי חותמת הסבה על חזית הצ'קים וכמעט פוטרתי במקום.)

  המשך בתוכניות חסכון והשקעות. הכנסות פאסיביות ויתרונותיהם. אם מישהו היה מלמד אותי זאת בגיל צעיר היום הייתי במצב כלכלי טוב לאין שעור.
  אייך להקים עסק מה נדרש מבחינה פיננסית. יתרונות וחסרונות לעומת עבודה שכירה.
  חשיבות החסכון לפנסיה מגיל 0.
  כמעט כל נושא שלומדים בימינו בגיל מבוגר להתחיל מבית הספר היסודי.

  נראה לי שאני כותבת דברים טרוויאליים. עמך הסליחה.
  בהצלחה

  לאה

 21. אני בעד,
  רוב התגובות מסבירות את הכדאיות,
  אין ספק שבתוכנית הלימודים: ההשכלה הפיננסית, שוק ההון, הביטוח הפנסיוני והחיסכון,
  צרכים להיות הראש תוכנית הלימודים.

 22. שלום. עפ"י תפיסתי החינוך הפיננסי יכול להתקיים מגיל צעיר כתה א' בביה"ס ואולי גם פחות.
  בתחילה אפשר להתחיל בסיפור ובשאלות המעוררות חשיבה בנושא. איך בכלל מתנהלים הדברים. מה היה פעם. מהו המקור למו"מ איך התנהלו בימי קדם. אפשר להקרין סרטים הומוריסטיים בנושא, ולאט לאט נדבך אחר נדבך . להתקדם וללמד על מיסים על אסטרטגיות על התנהלות כספית נכונה על שוק ההון. לתת לילדים להתנסות בהשקעות .
  לבנות את החומר בצורת פרקים הנבנים זה על זה. לאורך השנים. לארגן ימים משפחתיים עם משחקים המשותפים להורה לילד לאחים.
  ללמד נתינה כספית ועזרה לזולת. ללמד לעמוד על שלך בהקשר לאנשים אחרים ולמדיניות ממשלתית. ללמוד לקרא מאזנים וכו.. אפשר להיעזר בבניית התוכנית הלימודית באנשים שזהו מקצועם כמו:מיכל ליבנה ועוד אנשים שעוסקים בהקניה של חומרים מסוג זה. את מיכל ציינתי משום שנחשפתי לספר שהיא כתבה על הבורסה. הכל צריך להיות פשוט וברור. אפשר גם להבחן בבחינת בגרות בנושא.
  בכלל, ללמד ילדים יצירתיות. לבנות פרוייקטים. ללמד להתמודד עם ביורוקטיה. וכו..שבוע טוב.

 23. לא מאמין במהלך שמתוכנן ע"י מדינת ישראל, כל בר דעת מבין שקברניטי החברה בישראל חיים מה"בעיות" (ראו ספר האיש והמכונה של סטף ורטהיימר) לא באמת הולך להיות שינוי באקלים החברתי ולא באמת הולך להיות שינוי בפערים החברתיים.
  מקסימום איזשהו קמפיין או מערך פרסום לטובת הסברה קצרה ומעטה שלא תובן מן הסתם לרוב העם, לכן אני מייעץ לכל אזרח נבון שיעזוב את המדינה בשקט וידאג לעצמו לבד

 24. שלום שי,
  למעשה קימת במשרד החינוך בתיכונים מגמת לימוד לבגרות המוגדרת מינהל וכלכלה, כחלק ממגמת ניהול עיסקי,
  העוסקת בתחומי הניהול של ארגון.חלק מנושאי הלימוד הם: בנית תקציב, הוצאות מול הכנסות, תהליך קבלת החלטות, אבטלה ותעסוקה, בנקים כסף ואמצעי תשלום ועוד נושאים שונים ורבים הקשורים .
  בשנים האחרונות הכנסנו בבה"ס, בחלק מהכתות מקצוע הנקרא כישורי חיים כדי ללמד בדיוק את הנושאים
  הפיננסנים כהכנה לחיים.
  במשרד החינוך מדברים על הנושא כבר מספר שנים, אך מכיון שיש קושי בהקצאת שעות להוראת הנושא, וקושי בגיוס מורים בתחום, הנושא לא התפתח ולא התקדם לכלל יישום.
  בכל מקרה, היוזמה מבורכת מאוד, ואשמח מאוד אם באמת נראה עשיה מעשית בענין שהוא חשוב מאוד כחלק מחינוך בסיסי לכל ילד בימינו.
  ניתן ליפנות אלי בשאלות הקשורות בענין ואשמח לעזור .

 25. דבר עצום ביותר היה מיזמן מיזמן צריך כבר לעשות את זה אף פעם לא מאוחר. לא רק לימודים פיננסים אלה גם שיעורים מעשיים שמבאים תוצאות כיוון שגם היום יש הרבה לימודים פיננסים אבל כמה באמת פועלים לתוצאות תכלס בשטח שיהיה הרבה הרבה הצלחה  

 26. חשוב מאוד לעתיד ילדינו וגם לעתידנו אני בעד לימוד פיננסי גם למבוגרים ואני יודעת על עצמי כמה אני זקוקה להכוונה פיננסית נכונה בשלב חיים זה אמצע החיים גירושין והתחלה חדשה
  ן

 27. שי באטון שלום,
  מעריך מאוד ומודה על המידע שאתה שולח במיילים.
  אחת הדרכים האפשריות לחינוך פיננסי, יכולה להיות באמצעות משחקים; החל מ-"מונופול" הוותיק(שכיום אפשר גם לשחק בו באינטרנט), ועד משחקי תפקידים (מוכר/לקוח, בנק/לקוח וכדו').
  אשמח להמשיך להתעדכן.

 28. סוף ! סוף ! אני מורה למתמטיקה ,ומנסיוני בשטח ,לטענת התלמידים ,מרבית מהחומר הנלמד אינו רלבנטי , לו ניתן היה ללמד מתמטיקה דרך ישומים בחיים ,כמו חינוך פיננסי, היינו תופשים שתי ציפורים במכה ! דבר שהיה לדעתי מעלה את המוטיבציה ללמוד ומכניס עינין ישומי ללימודים.
  כולי תקוה שאכן נזכה בימנו אנו למקצה שיפורים זה. !

 29. אכן התרגשות תפסה גם אותי כשקראתי על הרעיון. רעיון נפלא ואכן נצרך מאוד. לדעתי נדרש חינוך פיננסי לא רק לנוער ולמשוחררי צבא אלה גם לבני שנות ה30, 40 וחמישים בעלי משפחות אשר לא מצליחים לכלכל את הכנסותיהם מול הוצאותיהם נכון ולא תמיד מודעים להשלכות ( באותיות הקטנות )של החוזים וההתחיבויות עליהם חותמים. במקביל לחינוך הפיננסי יש לדרוש מהחברות הגדולות כמו חברות התקשורת הביטוח הבנקים וכו… לעמוד במה שמבטיחים ולא לעגן את עצמן בחוזים סטנדרטים ( באותיות הקטנות) אשר מאפשרות להם להתחמק מלתת את מה שהובטח בחוזה ההתקשרות או ללמד את הציבור לדרוש את המגיע לו. בהצלחה רבה אני חושבת שזו יוזמה ברוכה. אשמח להתעדכן בהמשך.

 30. שלום שי
  כניראה שהיקום קורא מחשבות.אני אומר כבר שנים שאת כיתות היסוד יש למקד בחינוך פיננסית,ואת כיתות ההמשך בחינוך לזוגיות ואיכות חיים אישית. אך כניראה שאני שייך לאלה שמדברים ולא עושים.אני שמח שאתה עושה ומבורך על כך.
  בשנים האחרונות אני לומדאת תחום המסחר דרך עבודה בתחום,בעקבות כשל אישי בניהול עיסקי במהלך חיי. אני כבר בן שישים ועצוב שזה מגיע רק עכשיו.
  יש לנצל בשלב הראשוני את שעת המחנך וליצור קבוצת מתנדבים שיעבירו את נושא המסחר בבתי הספר.לאחר הפנמת המערכת יש ליצור ניבחרת מורים מקצועיים בתחום ולהקצות שעות,על חשבון מקצועות אחרים.
  פרסום בעיתונות ובמדינות השונות,וסדנאות מסובסדות עי הממשלה.
  היי טק טכנולוגי בתחום הפיננסי….זה הסטארטפ הבא.
  יצירת חזון עוצמתי וברור עי צוות מומחים לנושא ,בארץ לא קוטפים פרחים…בארץ כולם מומחים למסחר ופיננסים.
  בהצלחה לעושים במלאכה.

 31. החינוך הפיננסי צריך להתחיל בגיל צעיר מאוד:

  בגן –
  יש להכניס לגן "פינת בנק" כשם שיש פינת משפחה, פינת קוביות, פינת מחשב, פינת ספרים וכו'. הגננת צריכה ללמד את הילדים על כסף, איך נראה כסף, על השטרות/המטבעות ולשחק איתם במשחקים של איך מרוויחים כסף, מה עושים עם כסף… ממש להכין תוכנית טובה וחינוכית בנושא.
  אני לא רוצה שילדים בגן יעסיק אותם הנושא ויטריד אותם אבל חשוב שלילדים תתחיל המודעות לנושא, שזה בסדר לדבר על זה (הרי במילא הילדים או לפחות חלקם מקבלים בבית ידע ראשוני כמו: דמי כיס, יש להם אחים גדולים שמתעסקים בכסף ושומעים את ההורים)

  בבי"ס יסודי –
  אפשר לעשות דברים דומים למה שעושים בגן ולאט לאט ככל שעולים בכיתות להעלות את הרמה.
  לדעתי "פיננסים" זה שם של שיעור קבוע במערכת השעות שחייב להיות מוסדר כשם שיש תורה, חשבון, מפתח הלב, מדעים וכו'. הילדים חייבים ללמוד על זה מהמורה במשך כל השנה, להכין שיעורי בית ולהיבחן על הנושא.
  ניתן להכין שטרות ומטבעות כסף מדומים שאיתם ילמדו התלמידים בשיעור פיננסים בדיוק כמו שהם לומדים חשבון עם בדידים.

  בחטיבת ביניים ובמיוחד בתיכון –
  כבר ממש צריך להרחיב את השיעורים. מדובר כבר באנשים בוגרים לכל דבר, הם אפילו יותר בוגרים ממה שאנחנו זוכרים את עצמינו בגילם בתקופה של לפני 20 שנה, עם כל עידן המחשבים, הטכנולוגיה, האייפונים והאייפדים.
  1. צריך לתת להם שיעורים תאורטיים בכיתה,
  2. לעשות שיעורי יישום בשטח: סיורים בבנקים, בבורסה, בעסקים עצמאיים.
  3. כמו שקיים המושג "מחוייבות אישית" שתהיה להם "מחוייבות עיסקית" להצטרף לעסק עצמאי למס' שעות וללמוד מהו עסק: איך מנהלים עסק, חשבוניות, מס הכנסה, מע"מ, שיווק, שימור לקוחות, משכורות, זכויות עובדים וכו', זה יכול להיות עסק בכל תחום וזה לא משנה אם זה מכולת, חנות פרחים, תחנת דלק, משרד עו"ד, חברת הייטק ועוד וזה יכול להיות אצל מי שהם יבחרו: עסק של ההורים, של השכנים, של דודים וכל מי שיבחרו. במידה והנערים לא מוצאים עסק כזה הבי"ס יפנה אותו לעסק.
  3. צריך ללמד אותם איך מוצאים עבודה ולעודד אותם להתחיל לעבוד ולהרוויח כסף.
  4. כמו שלמדתי ב- cash flow השקעות נדל"ן וכל שיעור קיבלתי שיעורים עד שבסוף ידעתי כיצד רוכשים דירה בחוכמה (ואף רכשתי אחת כזו 🙂 וכמו שכנראה גם לומדים בקורסים של שוק ההון, והאינטרנט ומקבלים שיעורי בית של תכלס בשטח, כך גם צריך לתת לתיכונסטים עבודת שטח. אני בטוחה שהרבה מהם יצליחו בשיעורים מעל ומעבר למצופה וכבר בגילם יתחילו לעשות השקעות.

  התודעה של הילדים חייבת להשתנות, הם חייבים לדעת שכסף זה לא מילה רעה, שזה בסדר לדבר על הנושא, לעורר להם את השאיפות של להרוויח והרבה.

  אם צריך יש לי המלצה על מומחית לכתיבת תכנים לימודיים בעיקר לגילאי גן וכיתות א' ו-ב'.
  חוץ מזה אשמח להיות בצוות היגוי של פיתוח הנושא והחדרתו לחינוך ילדינו בחוכמה.

  בהצלחה!

 32. כעובד בנק לשעבר אני חייב לציין שעד היום מדי יום אני מופתע מחדש מהבורות בנושא הפיננסי בקרב הציבור ללא קשר להשכלה, מוצא, גיל, מין וכל השאר.
  מברך על היוזמה ומקווה שיתנו לנושא את המשקל הראוי לו בסדר העדיפויות שבסל ההשכלה בבתי הספר.

 33. בס"ד יפה מאוד ללמד לחשב את פלוס ומינוס קל יותר לשנות אם מאוד רוצים את חמת החיים של כל מי שאין לא ממה לחשב פרוטה , ודאי שהכסף בחשבון לכמה דקות וכולנו לא מבנים איך אנו נכנסים לחובות . קודם כל חמת החיים בישראל לא נמוכה לעומת מדינות צרפת ואמיריקה לא מפנה שאנו לא רוצים לתקדם מקצב של מדינות חוץ מדינה ישראל צריכה שינוי ברפורמה על דמי תשלומים לעובד שעובד העבודה השרורה למשל דמי תשלום לנוער צריך להיות לפחות בין 30 או 40 ש"ח לשעה שנספק להם את הסיגריות לשבוע נכון שצריך לדעת לחשב את תוצאות אבל אם משכורת של רעב אי אפשר להתקיים בכבוד ואם אנו מדברים על חינוך פינסי קודם צריך לקבל את השמכורת פעם בשבוע כמו באמריקה ואנגליה כך נוכל לחשב יותר בקלות כמה אפשר להשיר בתוך הכיס ולא בנק נולכים שמקבלים לא מעט כסף של לקוחות תמאמים ריבית דרבית ישראל צריך שינוי בקמות לימוד יסוד כי הדור של היום יותר רחם להקטין את שנות הלימוד יסודי תירוני בשנתיים אני חובשת שילד שלומד ולא מחממם את כיסא יוכל בגיל 15 ללימוד ללמוד במכללה וגם סימינר ואוניברסיטה לפי רצונו חוב בוגרים יכולים להגיעה לצבא אם מקצוע ביד ואחרי הצבא הוא יכול לנהל את חייו בכבוד כי יש משכורת שבועית לא מחקה לכסף בסוף החודש ומשלם ריבית לבנק לא רק מנהל חשבון בפלוס לא מינוס דוגמא אם אני עושה רפורמה למשכורת במקום 4000 ש"ח אני מגדילה ל10.000 ש"ח חודשית זה אומר לך תקבל 2500 ש"ח לשב וע
  אתה צריך להיות מוחשב יותר לא להכנס למינוס ואני אומרת שאפשר לחסור 500 ש"ח לשבוע כמובן שכל אחד צריך ללמוד להיות מחושב קודם לפני לנהל אם הלמדו חינוך פניסי בלי לדעת לחסור לחשב להתפק לבתר לא לקחת את תפל אלה את טוב שיש בך כי חוכמה טמון בך כי אתה יהודי וכבר התורה למידה חסד תרדוף עשה חסד אל תגלגל במסכת עם הבנקים !!!

 34. להתחיל כמה שיותר מוקדם .אפילו. כיתה א
  ללמד .
  בנק .הלוואה, ריבית . כלכלת המשפחה
  ניהול הוצאות הכנסות .תקציב
  למה צריך. לחסוך. ………

 35. שלום שי וברכות על ההזדמנות.
  אני עובד מזה שנים מול מערכת החינוך בארץ בתחום החינוך הטכנולוגי.
  אני, כמוך, מאוד מאמין בחינוך פיננסי וחושב שכל ילד צריך לקבלו. השאלות המרכזיות והפרגמטיות הן כמה שעות הוראה ולאיזה גיל. שאלות אלו הן הקובעות את התקציב הנדרש נא
  המכשולים שיש להתגבר עליהם. תלמידי תיכון עסוקים בבגרות ותלמידי יסודי מעט רחוקים מזה. תלמידי חט״ב לעומת זאת ״הוזנחו״ מזה שנים בגלל היותם על קו התפר ושם לדעתי יש היתכנות להתערבות שגם תצליח. מבחינת היקף שעות, בשנה יש 30 שבועות בהם לומדים. שעה שבועית אם כך היא 30 שעות. תכנית בהיקף שכזה יכולה לתת מענה לא רע לצרכים. הייתי מציע אבל לפעול בחצאי כיתות (20 תלמידים במקום 40) ולפעול שעתיים בשבוע למשך סימסטר מול חצי כיתה ובסימסטר השני מול המחצית השנייה יש לזכור שבמסגרת השעות ה״רגילות״ מדובר יהיה בתקצוב ענק של שעות הוראה ולכן מתאים יותר להציע זאת כתל״נ (תכנית לימודים נוספת). במסגרת זו יכול ביהס לממן או להשתתף בעלות מתקציבו הוא. יש גם קרנות כגון קרן קר״ב שמפעילה תל״נ במימון המדינה ותכנית שכזו תוכל להיות אחת מבין כמה התכניות שמציעה הקרן. אפשרות אחרת היא להקים עמותה שזו תהיה פעילותה במימון המדינה/תורמים. אשמח לקחת חלק בפגישה בנושא, אם תרצה כמובן. עדי.

  • היי עדי, הקמתי עם עוד כמה שותפים לדרך לפני 8 שנים את "העמותה לקידום חינוך פיננסי" שמטרתה לקדם את המודעות והחינוך הפיננסי בישראל.

   העמותה הפעילה משחקי CASHFLOW והרצאות בחינם באופן פרטי. אין לעמותה כל מימון ממשלתי או מתורמים (אולי כי לא ניסיתי).

   יש לך ניסיון בגיוס תורמים לעמותות?

 36. 1.חינוך פיננסי מגיל 11.
  2.זיהוי הזדמנויות עיסקיות.
  3.בניית מודל עיסקי.

 37. ובכן לפי דעתי יוזמה ברוכה, ומאוד אשמח אם תצא לפועל, אני חושב שהרבה מן הציבור, אין לו "השכלה פיננסית" וזאת הסיבה שכותבים בעיתון ש"הציבור נמצא במינוס תמידי" אפשר לומר, "אף אחד לא מלמד אותנו" איפה לחסוך, איפה להשקיע, לא אומרים לך כמה דמי ניהול לוקחים לך, בקרן השתלמות, או בקרן פנסיה, ויש כאלו שלא מפרישים לעובדים לקרן פנסיה, ועוברים על החוק, שאין לו "שיניים" וחבל, מפני שאנשים אלו יגיעו לגימלאות, ומה שיקבלו קיצבה, לא תספיק להם ל"התחיל" את החודש, לא "לגמור" את החודש, היום אנחנו עובדים, ומשתכרים. ולא גומרים את החודש, כאשר מתבגרים, צריכים כסף לתרופות, והגימלה שמקבלים,ממש מעטה,כל זה מכוון,שלא השכלנו,לחסוך להשקיע, מקומות הנכונים, מפני שאף אחד לא לימד אותנו,ודרך אגב אני למדתי בקאשפלו בירושלים.

 38. אני מצטרף לדעה האומרת שצריך להנחיל "חינוך פיננסי" בבתי הספר.
  חינוך פיננסי זה שם כולל להרבה נושאים עליהם צריך לעבוד עם הנוער
  עליהם כבר פרטו כאן הכותבים לפני.
  החינוך האמיתי באמת מגיע מהבית אבל עדיין יש מה לעשות ולשפר דרך החינוך הבית ספרי.
  עוד משהו שיכול להוביל לשינוי זה "הפרטה" של בתי הספר מה שהופך אותם ליעילים יותר.

  אני לוקח חלק בהתנדבות בעמותת "פעמונים"
  http://www.paamonim.org/
  עמותה שמלווה משפחות ביצירת מאזן כלכלי נכון בבית,
  ויש להם כבר בערך 3000 מתנדבים
  ומרצים שמעבירים גם סדנאות על ניהול כסף שיכולים לבנות מערך רציני ללימוד בבתי הספר.
  כמובן שלקשפלאו יש המון מה לתרום לרעיון הזה
  ונקווה שזה מהלך שיועיל לעם ישראל להגיע לחופש הכלכלי אליו הוא שואף

  בהצלחה שי!
  אלעד

 39. הלוואי שזה יצא לפועל..זה יביא לשינוי אמיתי.
  ההצעות שלי-תוכנית כלכלית לכיתות ז' ומעלה:
  להכניס לתוכנית הסברים בנוגע למושגים בסיסיים-חשבון בנק,כרטיסי אשראי,חיובים והכנסות,סוגי ריביות וכ"ו. לאחר מכן צריכה להיות התייחסות להתנהלות כלכלית נכונה-מתי מוציאים כסף,שימוש נכון בכרטיסי אשראי,דרכי חיסכון וכ"ו.
  כמובן כל זה צריך להיות דרך סימולציות הממחישות את החומר ולא רק "שינון" כמו שמשרד החינוך עושה בדרך כלל דרך הבגרויות.
  דרך הלמידה שאני הייתי מציעה-מעיין תלקיט (למי שלא יודע מה זה שייחפש בגוגל) הבנוי ממשימות קטנות שניתנו לאורך הדרך כמו: חשוב על רעיון עסקי להקמת עסק משלך-מה חסר היום בעולם/מה ניתן להוסיף?, חשוב על דרך לגייס משאבים למימוש הרעיון-הכן רשימה, הוציא לפועל את רשימת המשאבים-התחל לגייס,דרכי שיווק,וכ"ו עד להקמת עסק אמיתי.
  כאשר בסוף תהליך הלמידה התלמיד צריך להגיש עבודת גמר-איסוף כל החומר התיאורטי וההוכחות המעשיות להתקדמות התהליך כאשר פרויקט הגמר הוא "עסק משלך-התוצאה".

 40. חובה, אבל ממש חובה, להכניס חינוך פיננסי לתוכנית הלימודים. אין עוררין על זה.

 41. אי אפשר שלא להיות סקפטיים.. האם התוכנית מממשת לקיים את החזון של רוברט קיוסאקי? להתחיל להעניק חינוך פיננסי לכל ילד במדינה? ממש החזון שמתואר ב"אבא עשיר אבא עני"?
  אם זה אכן כך, ואם זה אכן יצא אל הפועל, זה מבורך.

  לדעתי, אם אכן התוכנית תיושם, חשוב ביותר להקפיד לא סתם להכניס עוד מקצוע יבש ומשעמם לבגרות… זה, אם כבר, רק ירחיק אנשים מהנושא, כי הוא יכול להיות גם כבד ומשעמם. כמעט אף תלמיד שניגש לבגרות בתנ"ך או בספרות, באמת מתעניין בתנ"ך ובספרות, אלא, כאמור, רק נרתע מהמקצועות יותר…

  חשוב ליישם את התוכנית תחילה לקטנטנים- כיתה א', ב', ג'. כי בכיתות אלה ילדים עדיין לא לומדים כי חובה ולא לומדים בשביל הציון, אלא לומדים כי הם רוצים לרכוש ידע. וחשוב להטמיע בהם את ההשכלה הפיננסית בגיל צעיר כמה שניתן, לטפטף להם מעט מעט לאורך כמה שנים, כדי שכשיגדלו כבר יכירו את הנושא והוא יזכיר להם שיעורים מעניינים.

 42. להכניס את משחק הקופסא קאשפלו לבתי ספר.
  הבנה פסיכולוגית שהכל אפשרי היא התמריץ שייתן את הדחף לרדוף אחרי המטרה.

 43. טוב, אני כנראה הכי סקפטית פה.

  רק לי נראה שמשרד האוצר הבין שהחילונים צריכים לעשות יותר כסף כדי שהמדינה תוכל להמשיך להתקיים במתכונתה הנוכחית?

  אם הניסוי יצליח כל גרוש שתרויחו ילך למיסים.

  • צהלה – כאמור גם אני סקפטי, אבל לפעמים חלומות מתגשמים…

   אגב, חלק מהחינוך הפיננסי צריך להיות גם איך לתכנן ולחסוך במיסים. זה מה שהעשירים עושים, לא?

 44. להכליל בלימודי הליבה – בגרות תחומי הניהול הפיננסי.
  ניתן להחליף את לימודי המתמ' שבצרפת כבר הפכו למגמת בחירה.
  רוב מוחלט של התלמידים לעולם לא יעשו שימוש בלימודי המתמ'
  לעומת כלים לחיים שלמידה מהסוג הנ"ל תעניק לכל אחד.
  כמורה מעל 10 שנים, ברור לי גם כי התלמידים יהיו מרותקים ואלו יהיו השיעורים להם כולם יצפו.

  בהצלחה,
  נעם

 45. להתחיל קודם כל מהסבר על הטעויות הנפוצות של הישראלים – תכנון פיננסי לוקה בחסר, לא לגמור את החודש לקחת הלוואות על הלוואות כדי שיוכלו אולי אפילו לתקן קצת את הוריהם

  • בהחלט פביאן, תודה
   אני אוסיף ואומר גם שלפעמים לקחת הלוואות זה טוב, הכל תלוי מה אתה עושה עם הכסף

   תרשה לי לצטט מהמאמר שלי בנושא "שקרים שסיפרו לך על כסף":

   "שקר שלישי – חובות זה רע

   חובות הם דבר רע. זה ברור. האם הורייך אי פעם אמרו לך שללוות כסף
   זה דבר רע? ההורים שלי כן. האמת היא שלא כל הלוואה רעה. זה תלוי מה
   עושים איתה. אם אתה לוקח הלוואה בכרטיס האשראי כדי לקנות טלוויזית חדשה
   או רכב מפואר, זהו חוב רע, שלא יחזיר את עצמו.

   אבל, וזה אולי יפתיע אותך, יש חובות שלא רק שמוציאים לך כסף מיותר מהכיס,
   אלא יכולים אפילו לייצר לך רווחים! כן, זה נכון – חוב שמייצר לך רווח. חוב טוב.

   אני ממליץ לך: ללמוד איך הבנק חושב, להתמקח עם הבנקים, להבין מהו
   מינוף פיננסי, ולקחת רק חובות שמייצרים לך רווחים. חוב כזה הוא נכס."

   לקבלת סדרת הטיפים שלי חינם אפשר להצטרף מכאן: http://www.dod.co.il/minisites/free-tips/join.php

 46. להכניס למערכת השיעורים בבית הספר את המשחק של cash flow 101 , שעתיים של משחק בבית הספר פעם ברבעון.
  גם משחק גם כיף וגם מלמד נראה את התלמידים עכשיו.

  • אחלה רעיון ראם
   כבר גלגלתי אותו עם נירית
   כנראה יהיה עדיף לפתח משחק המתאים יותר לבתי ספר

 47. יוזמה פשוט נפלאה. בצבור חרדי קם ארגון מוזנאים ומציל משפחות רבות. חינוך פיננסי צריך להתחיל מהגן, ולהמשיך עד גיל 120, להיכנס לקהילות חלשות כמו עולים חדשים (שנופלים הרבה פעמים בפח), וכמובן לעשות הכנה לילדים. שמעתי אישה אחד אומרת, שחשבה שאוכל צומח במקרר, כאשר היא התחתנה לא הבינה איך נכנסה לחובות. צריך להמחיש, לתת הזדמנויות, ליצור מודעות.

  • שרה, זה לא ייאמן, חשבה שאוכל צומח במקרר – זה באמת אחד השיאים

   הרעיון הוא באמת להנחיל את ההשכלה הפיננסית בכל שכבות האוכלוסיה (ולא רק בבתי הספר)

 48. בתור צעיר בן 22 שמתי לב שעם השנים אני נתקל בבעיה שאני לא יודע לנהל את כספי, ובעקבות כך אני לא מצליח לקבל החלטות ראויות וחכמות עקב זאת , כמובן שחיפשתי מקורות מידע ולמדתי להתמודד עם הבעיה, לא כולם יודעים, מבינים ובכלל מודעים שקיימת דרך מעולה ומצוינת כנראה לכל בעיה פיננסית שקיימת.
  לכן אני מציע קודם כל לבדוק מה הבעיות בגילאים צעירים 15-23 (טווח גילאים של ילדים שמתחילים לעבוד – עד קצת אחרי צבא).
  להערכתי הבעיה הנפוצה ביותר בין האוכלוסייה לכל הגילאים היא —-ניהול הכסף—-
  כך שיהיה מעולה אם קודם כל נפתור את הבעיה השורשית ניהול הכסף וכך תוכלו לחנך פיננסית.

  • גיל, תודה. אתה יכול להרחיב קצת לגבי "ניהול הכסף", מה משמעותו מבחינתך?

 49. הרבה מהאנשים לפני אמרו את מה שאני חושבת, לדעתי צריך להתחיל ללמד ילדים מיכתות ו' על חינוך פיננסי הילדים דורשים מותגים וכן אביזרים כמו I PHONE ללא צורך רק כדי להגיד גם לי יש אם ילמדו מגיל 12 את ניהול משק הבית כמה עולה להחזיק או אפילו יתנו להם עבודות קיץ שיהיה חלק מהקורס לראות כמה קשה להרוייח את הכסף (מקומות מסודרים ומפוקחים ללא ניצול) אני חושבת שהדרישות שלהם ישתנו מאד והם גם יבינו למה כדאי לחסוך איך לתת לכסף לעבוד עבורך וכד' בהצלחה ובתקווה כי התוכנית תצא לפועל בקרוב הבן שלי בן 13 ואשמח שיספיק לקבל את החינוך הנ"ל עוד בתקופת הלימודים

  • צרכנות נבונה סביר להניח שתהיה אחד הרעיונות שיקודמו בתכנית
   אהבתי את הרעיון של ללמוד כמה קשה להרוויח את הכסף בעבודה, ייתן להם תמריץ להיפתח לאפשרויות חדשות לעשיית כסף 🙂
   אני גם מקווה שהבן שלך יספיק להנות ממנה

   תודה טלי

 50. אני מצטרפת לכל אלו הקוראים לתת חינוך פיננסי בסיסי כבר בחטיבה.
  לפי דעתי יש לעשות זאת דרך משחק (כמו Cashflow 101).
  אפשר לערוך תחרויות ומי שניהל את כספו בתבונה,
  זוכה לקבל מתנה שהוא חושק בה (נניח מותג מסויים או משחק מחשב או משהו בעל ערך לגיל הזה)
  וכמובן אפשר לתכנן אליפות ארצית וכו'.
  אני מאמינה שבשיטה זו, בה החומר לא רק נלמד אלא מיושם בצורה כיפית,
  התלמידים באמת יפנימו וישתמשו בהשכלה הזו לטובתם.

  • רונה, הרעיון של המשחק הוא מצוין. האם לדעתך אלמנט התחרותיות לא עלול להרתיע ילדים?

 51. שלום שי.
  ישנה עמותה בה אני מתנדב שנקראת "פעמונים". העמותה מורכבת בעיקרה מאנשים צעירים (מתנדבים) שמלווים משפחות מהשכבות החלשות.
  הרעיון העיקרי הוא לעשות סדר בכל הנוגע להוצאות של המשפחות ובנוסף לשנות את הרגלי הצריכה שלא תואמים את רמת ההכנסה.
  הפרויקט רץ בארץ כבר 8 שנים נראה לי, ולאור ההצלחות עם משפחות רבות הוא רק גדל וגדל.
  ישנו פורמט מאוד מוצלח שבו אנו נעזרים בליווי המשפחה והדבר החשוב הוא רק ליישם את מה שאנחנו קובעים.
  בכל אופן אני ממליץ ליצור קשר עם ראשי הארגון הנפלא הזה ולהיוועץ עימם בנוגע לליווי ועזרה לשכבות החלשות.
  יום טוב.

 52. היי שי,

  שמח מאוד על היוזמה ,

  ההצעות שלי לשיפור זה החל מהחינוך בבתי הספר תוך התמקדות על:
  1. עמידה מול קהל
  2. שליטה עצמית
  3. קריאה
  4. ניהול זמן נכון
  5. הצבת יעדים (תכנון מול ביצוע )
  6. תקשורת בין אישית
  7. שיתוף פעולה
  8. התמדה לאורך זמן
  9. מה שעושים בקש פלו 🙂

  • דן, תודה על הפרגון (מן הצניעות יש לומר שהוא מגיע לממשלה ולא לי, אני רק מנסה לעזור)

   מה שציינת מעולה וממצה וכולל כישורי חיים הכרחיים לדעתי. אני חושב שהם ינסו להתמקד בתור התחלה בידע פיננסי בסיסי ליום-יום.

  • אהלן שי.

   חינוך פיננסי אינו בר השגה במסגרת בית הספר והוא צריך להגיע מהבית
   השכלה פיננסית היא בהחלט לגמרי במגרש הבית סיפרי
   ( מניח שכולנו מבינים את השוני בין שני המושגים )
   לימוד השכלה פיננסית מחייבת מערך שיעורים נתמך בספרות מקצועית אך מחייב גם שינוי באווירה הבית סיפרית.
   למשל: חלק מהפעילויות הבית סיפריות מחייב תשלומי הורים ( תשלומי רשות ותשלומים בהסכמה ). אפשר להגדיר תשלומי ילדים לתת לילדים מסגרת בתוך בית הספר להרוויח חלק מהסכום הנדרש לתשלומי הורים על ידי מתן פלטפורמה ועידוד ילדים לביצוע המסקרות מודרכות בבית הספר ועל יידי קיום בזארי מכירה של הילדים לילדים בלבד ולא של מפעילים חיצוניים כפי שקיים היום

 53. להעלות את שכר המינימום22.04 זה פשוט בדיחה בן אדם עובד 10 שעות ביום ומגיע למשכרות של 4000 שקל ביחס ליוקר המחיה בארץ הגזל הזאת בלתי אפשרי לחיות פה ושאני אומר לעלות זה לא ב 30 אגורות אלא ב 10 שקלים (לשעה)
  ולהלעים את את כל חברות כח האדם שהפכו את האזרחים הפשוטים לשוק עבדים אחד גדול

  • יוסי, תודה. העלאת שכר המינימום ככל שהיא חשובה, אינה במסגרת היעדים של הפרויקט הזה. גם לא עניין חברות כח האדם ועובדי הקבלן.

 54. היי שי
  הרעיון בגדול נשמע נהדר ועם כל הסקפטיות עוד לא אבדה תקוותנו ויש המון דברים שאפשר לעשות בתחום.
  כעובד מדינה במשרד המדובר אני חושב שיש להקדיש פרק לנושא "טבעת החנק המתהדקת" האסטרטגיה שנוקטים הבנקים נגד עובדי המדינה בפרט ונגד כל אזרח בכלל.
  ע"י כך שאנשים שנכנסים למינוס בבנק, לוקחים הלוואות מהבנק כדי לכסות את המינוס דבר שנותן להם אורך נשימה קצר מאוד, עד להלוואה הבאה שהולכת והופכת יותר יקרה מבחינת הריביות, תוך תשלום עבור המינוס במקביל , ותשלום ריבית עבור ההלוואות, בנוסף לכך הגדלת מסגרת שעליה משלמים יותר ריבית על המינוס. כמו כן, הבנקים מעודדים אנשים כאלה "לחסוך" ז"א להעביר כסף מכיס אחד לשני כאשר הבנק גוזר לעצמו את ההפרש בין הריבית הזעומה שאתה מקבל עבור החיסכון לבין הריבית הדרקונית שאתה משלם על המינוס בבנק. יש ללמד אנשים כאלה איך להפוך את כיוונו של "כדור השלג" המתגלגל הזה ולחזור לשפיות.
  בהצלחה ויום טוב
  אייל

  • בהחלט אייל, חשוב מאוד! כדור השלג הזה חייב להיפסק, אלו רווחי "ארביטראז'" טהורים של הבנק. אין ספק שהבנה מה זה בנק ואיך הוא עובד חייבת להיות חלק מיסודות ההשכלה הפיננסית.

 55. שי שלום
  קודם כל הרעיון מאוד יפה אני אישית מאוד סקפטי להוצאתו לאור שכן כל מה שתלוי באישור גוף ממשלתי אין לו הצלחה אך במידה וכן יצא לפועל יש לזכור שכתלמידים אף פעם לא הייתה סבלנות ללמוד ועוד נושא שמזכיר מתמטיקה וזו חשיבה של תלמידים לכן אני חושב שדברים כאלו שצריכים להתחיל מכיתה ה׳ ילוו במרצים עם ניסיון בשוק ההון השקעות נדלן אנשי עסקים מצליחים ועוד שכן דבר זה יצור התעניינות אצל התלמידים כמו כן יש להנחיל את רעיון הספר אבא עשיר אבא עני ואת המשחק ללמד את האנשים הוצאות הכנסות ריביות הלוואות בנקים, ועוד
  זו דעתי מאחל הצלחה רבה

  • אדם, גם אני סקפטי כמוך כפי שרשמתי. לא ברור אם ומה יהיו התקציבים של הגוף הזה ועד כמה אם בכלל הוא יהיה גוף ביצועי. יחד עם זאת אני רואה חשיבות בעצם הנכונות לקדם את הרעיון.

   ההצעות שהעלית חשובות, מצדי אכן אמרתי לנירית שלדעתי ומניסיוני יש צורך ללמוד באמצעות משחק (או לפחות לשלב משחק) מה שהופך את כל העניין ליותר כיפי ואפקטיבי.

 56. קודם כל לפני הכל המדינה חייבת להתערב בנושא שכר המינימום דבר שאולי יצליח להחזיר את מעמד הביניים למקום מכובד יותר וייתן קצת יותר חוסן להמון משפחות בישראל. חשוב מאד.

 57. לתת ידע של יזמות, איך יזם חיי נושם מתנהג,
  להעביר את המסר של הספר "אבא עשיר אבא עני", ככה זה פשוט יפתח לכולם את העניים.
  כמובן שהכי חשוב זה להתחיל מהדור הצעיר מהגן ועד כיתה י"ב, כדי שהם יקבלו כלים מעשיים איך להתמודד עם החיים בחוץ ולהיות חכמים פננסית, זה כל כך חשוב במיוחד שאין מי שילמד אותך חוץ מהחיים עצמם.
  -ללמד לחסוך, להסתכל קדימה מבחינה פננסית, לנהל משק בית, כלכלת משפחה.
  – ללמד את הנוסחה הפשוטה ההוצאות לא עולות על הוצאות.
  – ללמד מה זה אשראי, מה זה הלוואה? מה זה ריבית על הלוואות.
  – ללמד את הדברים הקטנים מבחינה פננסית שאם היית יודע, היית חוסך הרבה.

  • "אין מי שילמד אותך חוץ מהחיים עצמם." אהבתי אמיר, נכון לכל תחום בחיים בעצם, לא?

   תודה על הרעיונות!

  • תודה עומר, כשמשרד האוצר יפרסם את טיוטת התכנית, אנא עקוב אחר הפרסומים שלי אני אשתף אותה לפידבקים מכם.

 58. מעניין, כולם חושבים על תוכנית לימודים. אני בטוח שזאת בכלל לא הבעיה. השאלה החשובה היא איך ללמד אנשים. הרבה כתבו כאן, ללמד חינוך פיננסי בבית ספר. מצוין. ואיפה תמצאו מורים?. אני בטוח שאם תביאו את שי באטון להיות מורה הוא יידע מה ללמד לבד, יידע איך לעניין תלמידים, וגם ללא תוכנית לימודים. איך למשוך הרבה אנשים כאלה, עם ידע פיננסי וניסיון להיות מורים בבית ספר רגיל?
  הייתי מתחיל ממשחק cash flow או גרסתו המתאימה לבית ספר. זה בדוק, יחסית קל ליישום ומלמד הרבה עקרונות.

  • פבל, תודה על הפרגון – אני משוכנע שיש מורים הרבה יותר טובים ממני גם בנושא זה.

   מסכים לגמרי שיש צורך להשתמש ולשלב משחק בתכנית לבני הנוער.

 59. הרעיון לדעתי מציון, כחלק מהכנה לחיים המודרניים.

  אפשר ורצוי לשלב את זה כבר כשמתחילים להבין את ארבעת פעולות החשבון
  בהמשך הבנה של מבנה חברות, גיוס כסף, מניות בורסה, לעומת גיוס כסף באמצעות הלואות – אג"ח

  מנגד מנקודת מבט המשיקיע סיכון.
  עניין חסכון פנסיוני, האפשרות והגישות לניהולו.
  משכנתאות, חישוב ההחזרים – לוח סילוקין, הערכת מסלולים שונים להלוואות
  ערך הכסף – נוכחי עתידי, מושג הריבית כמחיר הכסף. משוגי האינפלציה.

  הכלים שבידי המדינה, תפקיד בנק ישראל בקביעת המדיניות המוניטרית

  הכרת אופן הצגת מחירי נכסים בגרפים, הגישה הטכנית לעומת הריאלית

  שיקולי מס בפעילות הכלכלית, הכרת עיקרי פקודת המס.

  יזמות, בניית התוכנית העסקית.

  בקיצור נושאים לא חסרים. צריך לבנות תוכנית לעקוב אחריה ובעיקר לעדכנה עם הזמן

  • בני, היריעה שהעלית רחבה וחשובה, אם רק יכללו אפילו חלק ממנה בתכנית הלימודים – דיינו!

   תודה,
   שי

 60. הי שי
  יוזמה ברוכה
  חשוב מאוד ללמד את
  1. המשמעות של טור גאומטרי ז"א ריבית דריבית ואיך היא "מתפוצצת" עם השנים
  2. המשמעות של דמי ניהול מהצבירה – לדעתי מעטים מבינים באמת את המשמעות של זה, גם אלה שחושבים שהם מבינים בתחום
  כתבתי על זה פוסט בבלוג שלי
  http://yatir.info/2012/%D7%94%D7%90%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%9C%D7%97%D7%9E%D7%94-%D7%9B%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%A1%D7%95%D7%93-%D7%94%D7%90%D7%A4%D7%9C-%D7%A9%D7%9C/

  • יתיר, מה שלומך? 🙂 שמח שגם אחרי כ"כ הרבה שנים אתה מתמיד בקשר!

   אהבתי את הרעיונות וגם את הבלוג, תודה

   שי

 61. החינוך הכלכלי חייב וצריך להתחיל מהכיתות הנמוכות ואפילו מגן הילדים
  מעבר לרפורמות שמס הכנסה ומשרד האוצר ביחס לפחד שהם משרים על האזרחים, בירוקרטיה ואפטיות מצד אלה השרתים אותנו, עדיין אנחנו לא ארה"ב שבה יש הבנה ויכולת הבנה לתת לבן האדם את האפשרות לקום מהקרשים ולהתחיל מחדש, לתת לו לנסות אולי בפעם הבאה יצליח, ומכן גם המחשבה כי בהצלחתו יכניס הרבה יותר, להיות גמישים יותר מאחר וכולנו יזמים, גם אלה שקמים לאחר נפילה

  תודה

  • בוקר טוב אור,

   באיזה אופן לדעתך כדאי לשלב חינוך פיננסי בגן הילדים?

 62. התנהלות צרכנית נבונה, איך להתייחס לכל הגירויים מסביב בהתאם למצב הכלכלי.
  כמו כן, איך לשפר את המצב הכלכלי ולשמור על ראש פתוח וחשיבה מחוץ לקופסא ולא תמיד ללכת על הפתרון של צמצום הוצאות. וכמו שכבר נאמר כאן – הרבה סימולציות. תרגול מעשי. לצאת לשטח.
  הבעיה הכי גדולה של הדור שלנו היא שהוא חי בתיאוריה – אנחנו יודעים הכל אבל לא יודעים לעשות כלום.
  זו בעיה שאפשר לפתור בקלות עם הטמעת שיטות לימוד קצת שונות מהמקובל כיום.

  • נילי, מדויק לדעתי. סימולציות ותרגול מעשי הם הכרחיים בשלב הלימוד השני (שלב ה- Business).

   אלו שיטות לימוד היית מציעה להטמיע?

 63. נושאים שחשבתי עליהם:
  – מושגים בסיסיים במימון: ריבית, היוון, ערך נוכחי/עתידי, לוח סילוקין (שפיצר/קרן שווה)
  זה רלוונטי לכל מי שיקח אי פעם הלוואה (מי לא?)

  – מהו המדד, כיצד הוא מחושב, מה ההשפעה שלו על המשכנתא (או כל דבר אחר הצמוד אליו)
  – מושגים בסיסיים בבנקאות, הבנת האינטרס של הבנק (להלוות והרבה), יחס הרזרבה, פרקטיקה – איך מתקחים וההבנה שחשוב להתמקח כי זה שוק!

  – שוק ההון: מושגים בסיסיים: מניות, אג"ח, אופציות וכו'. הדרכה בקריאת עיתון כלכלי.

  – ניהול כלכלת בית: מתי לקחת הלוואה, הלוואה טובה מול הלוואה רעה, מה לעשות כשיש יתרת זכות בחשבון, איזה חוב לפרוע מוקדם, כיצד ממחזרים הלוואה.

  – ניהול חסכונות בכלל וחסכון פנסיוני בפרט

  בנוסף הייתי לוקח (בהסכמה כמובן) נושאים שונים מהספר "נדל"ן בג'ינס" של חיים לוי בו הוא מסביר בצורה ברורה גם את העקרונות וגם את הפרקטיקה.

  • נושאים חשובים דוד, הכרחיים בשלב הראשון (Pre-Business).

   איך היית מציע ללמוד אותם?

 64. סוף סוף, אחרי ששים וחמש שנות מדינה נזכרה זו (המדינה) שיש גם כלכלה ולא רק היסטוריה ושאר מקצועות. אני גמלאי והמדינה לא דאגה לנו, האזרחים, ללמוד ולהטמיע את החשיבות העצומה של הכלכלה בחיי כל אחד מאיתנו. מי שרצה ללמוד עשה זאת מיוזמתו ועל חשבונו. אני מאוד מקווה שיוזמת האוצר תקרום עור וגידים לטובת כולנו ולטובת המדינה כאחד.

 65. יש תכנית כזו והיא קיימת גם במשרד החינוך ,מעבירים שיעורים בעניין בבתי ספר זה פשוט לא מספיק פופולרי ולא הוקצה שעות לעניין.
  אני מעביר שיעורים אצלי בבית הספר עם תכנית שהכנתי היא מתבססת על התפיסה של אבא עשיר ואבא עני
  בהצלחה

  • אורן, העלית נקודה חשובה. ה- "איך" ללמד לא פחות חשוב מה- "מה".

   לימוד פיננסים (חיסכון, שוק ההון, ביטוח, כלכלת המשפחה), במיוחד בהיבטי היסוד והתיאוריה, עלול להיות משעמם ומשמים. נדרשת יצירתיות רבה כדי לגרום לבני הנוער להתעניין בנושאים אלו. שוב, יש "למכור" להם את זה ולספק "מוצר" אטרקטיבי, זה חלק גדול מהאתגר לדעתי.

 66. כל קורס שאדם ילמד לא יעזור לו אם לא יידע לבצע את הנילמד בקורס,הייתי ממליץ על אימון אישי כחינוך ע"מ שנוכל לממש את מה שאנו לומדים,הייתי שולח הרבה אנשים לניר דובדבני או לחברה שם וזה למרות שלא הייתי בקורס שלהם , אבל הרעיון מובן,
  ב. אדם צריך ללמוד איך לנהל את כלכלת ביתו, דבר שהרבה לא בדיוק יודעים לעשות,
  ואגב, זה לא קשור כמה כסף יש לך

  • לימוד כלכלת הבית זה "הכרחי אך לא מספיק" לתפיסתי.

   אני מסכים שאימון אישי יסייע לקליטת והבנת החומר. אני מתאר לעצמי שתעשייה כזו תתפתח לצד בתי הספר (לא מאמין שבתי הספר עצמם ייתנו זאת, זה למעשה כמו שיעורים פרטיים).

 67. אני עוסק בתחום ומנסה להקנות השכלה פיננסית ופנסיונית לקהלים שונים מזה מס שנים.
  רוב האנשים לא כלכך מוכנים להקשיב ואילו שכן מדחיקים בתום השעור ושוכחים מה היה.
  מחנכים אותנו 25 שנים איך לחיות עד גיל 67 ולא על איך לחיות יום אחרי כן ולא רק מבחינה כלכלית.
  ההבנה ששינו את כללי המשחק מפנסית זכויות (2%לשנה) לפנסיה צוברת ( מה שחסכת והרווחת בדרך! זה מה יש) עדיין לא נתפש ולא הופנם ובצדק כי אף אחד לא טרח להסביר. תרבותית כמדינת הגירה ללא מסורת התנהלות משפחתית אין לנו דוגמאות רבות של גימלאים ועוד פחות מקובל לדבר על זה (ממה מתקיימים בפנסיה). גם תוחלת החיים המתארכת תקופת העבודה המתקצרת והגיל המבוגר יחסית בו אנשים הופכים להיות הורים משנה את התמונה שהיינו רגילים אליה בנושא תמיכה כלכלית וירושות. לדעתי יש לשלב חינוך לתכנון פיננסי,חשיבה כלכלית ארוכת טווח,הפנמת הרעין לצעירים שיום אחד יהיו פנסיונרים ועוד במספר אפיקים כגון בתי ספר מהגיל הרך ועד לתיכון. סמינר חובה במכינות אקדמיות. תקשורת המונים. וכמו כן חובת דיווח שנתית של האזרח שכיר כעצמאי תחייב אותו להתייחס ולהתעמת עם ההתנהלות הפיננסית שלו באופן פעיל וכך להיות מודע למצבו .

  • יגאל, מבין ומזדהה לחלוטין עם מה שאתה אומר.

   אנשים מפחדים מתחום הפיננסים והכסף. כל החיים הם עברו "שתילת מחשבות" שכסף זה למקצוענים בלבד, ולכן הם חושבים שאתה צריך להיות מינימום כלכלן כדי לנהל לעצמך את הכסף, וחלקם עדיין חיים באשליה שהמדינה תדאג להם בעת זיקנה.

   לגבי חובת דיווח שנתית למס הכנסה – רעיון מעניין שכבר נבחן בעבר ומס הכנסה מתנגד לו כיוון שלא יוכל להתמודד איתו מבחינת כח האדם. האם לדעתך שכיר "רגיל" ילמד איך להתנהל פיננסית מהגשת דוח המבוסס רובו ככולו על טופס 106 שלו?

   אתגר קשה מאוד למכור לצעירים הפנמה שמתישהו הם יהיו פנסיונרים ועוד יותר לפעול בהתאם. יש לך רעיון איך לעשות את זה?

   • שי שלום
    הפעלה שמניעה ללימוד והסקת מסקנות זה מה שעומד מאחורי התפישה של דיווח אישי וכן אני חושב שהרוב יוכל התמודד עם זה וזו גם צורה של לקיחת אחריות על החיים לגבי מס הכנסה מערכות המחשוב התפתחו ואולי בשילוב המסלקה הפנסיונית יוכלו ליעל. לגבי הפנמת רעיון לצעירים , כמו שעושים עבודת "שורשים" אולי בדומה או במשולב "שורשים פיננסיים". איך התנהלה המשפחה כלכלית ,דאגה לעתיד של המבוגרים וכן הלאה .

 68. למען האמת,
  הרעיון הזה מתרוצץ לי בראש לא מעט לאחרונה.
  זה רעיון מבורך ואני שמח שהמדינה מתחילה לפעול בעניין. ואני אשמח לקחת חלק פעיל בייזום והקמת התכנית.
  לענייננו,
  ראשית, צריך להכין תכנית לימודים קצרה (בין שלושה לחמישה מפגשים), פשוטה ויישומית ככל הניתן. בנוסף, הזמן הנכון ביותר ליישום התכנית הזו היא בין תחילת כיתה י"ב לתחילת הצבא. זו התקופה שבה בני הנוער מתחילים להבין את המשמעות של כסף, עבודה וחיסכון, ומתחילים להיפרד מההורים מבחינת תלות כלכלית וכו'. כמו"כ המרצים צריכים להיות אנשי מעשה.
  בארגון "פעמונים"( http://www.paamonim.org ) יש מחלקה בשם פהמו"ן (פעילות הסברתית מונעת). הם יכולים לסייע בנושא. יש להם תוכנית לימודים וניסיון בהעברת הרצאות בנושא.
  התכנית צריכה לכלול נושאים כמו: רמת הכנסה וההשפעה שלה על רמת החיים (או: לחיות את מה שאתה מכניס), החשיבות ביצירת הכנסה צדדית (או: לא להיות תלותי במעסיק), למה אנשים נכנסים למינוס (או: הצורך לעקוב בקפידה אחרי ההתנהלות הכלכלית שלנו), סוגי השקעות והבנה פיננסית בסיסית (או: מה זה פרמיה, ריסק, אג"ח, עמלת שורה, אשראי וכו'), טיפים לחיים חסכוניים יותר (או: למה בסופר-מרקט המאפייה תמיד בכניסה..?) וכמובן: למען ה', תבינו שכלכלת בית זה ניהול עסק לכל דבר! (או: מנכ"ל חברת "אני" בע"מ).
  שי, אני חושב שאתה אכן האדם המתאים למשימה, ואשמח לקחת חלק פעיל בתוכנית.
  בהצלחה,
  דניאל.

  • היי דניאל, תודה!

   ברגע שטיוטת התכנית תתפרסם תעקוב אחרי הפרסומים שלי אני אשתף אותה ואשמח לשמוע את דעתך.

  • משה, לפי מה שהבנתי מנירית הם מתכננים לעשות מפגשי שולחנות עגולים בנושא. תעקוב אחר הפרסומים.

 69. בס"ד
  שלום!
  חשוב מאוד ללמד ילדים כיצד להתנהל נכון מבחינה כלכלית
  כיצד ניתן לחסוך (פרוטה לפרוטה -מצטרפת…)חשיבות העבודה (למשל בחופש הגדול)
  כיצד ניתן להתלבש יפהולרכוש דברים שנחוצים ולאו דוקא במחיר יקר
  שימוש נכון בצ'קים (אפילו טכנית כיצד כותבים צ'ק כראוי) סכנות ודרכי הימנעות מהן
  התנהלות צרכנית נבונה,השוואות מחירים
  ועוד

 70. שלום שי
  בצירוף מקרים קיבלתי את המייל שלך בזמן שאני שוקד על הכנת סילבוס לשעור על כסף שאני מבקש להעביר בבית הספר של ילדי. לפיכך אני מעוניין ביוזמה ואשמח אף לקחת חלק פעיל.

  • אורן, תודה!

   ברגע שטיוטת התכנית תתפרסם לצורך קבלת הערות לפני הבאת גרסא מעודכנת לאישור הממשלה, תעקוב אחרי הפרסומים שלי אני אשתף אותה ואשמח לשמוע את דעתך.

 71. הרעיון ככלל הוא מאד מבורך.
  אבל זה נראה מופרך שהמשרד הבנוי על סחיטת לשדו של האזרח וניצול מצוקתו ידאג לרווחתו.
  דוגמאות? מחיר הקרקעות ומיסוי על דירה ראשונה לזוג הצעיר מעם אחיד על מוצרי יסוד ויוקרתי
  חיסול שוק ההון עי יבושו.ובעצם כל נגיעה אוצרית היא כאמור לשדוד את לשד עצמותינו.ובמקביל
  הנחות מס ענקיות לטייקונים ולחרדים ולכלכלה השחורה.לא מספיק?

 72. ללמוד קורס קצר כיצד מניעים פקידים ממשלתיים ומוסדיים לסייע לי ולהיענות לבקשותי
  הקורס יכלול הפעלה בטלפון שימוש בטכניקות המניעות פקידים לפעול למען הציבור שאיננו בעל קשרים
  הפעלה של פקיד סרבן שימוש בפקס טיפול בתאים קוליים לא ידידותיים שימוש בטכניקות נחיתה מלמעלה על פקיד סרבן שרכים לקבל שרות בלי להתעצבן
  הידע הנל ניתן להעברה בסדנה קצרה ותירגול מציע לפנות אליי אם תרצה
  נחליאל דיסון

 73. חינוך פיננסי חשוב מכיתה א'. יש לשלבו בהוראת המתמטיקה כדי שתהיה יישומית ולא רק תיאורטית. צריך להוסיף למערכת השעות היותר מדי מצומצמת גם חינוך כלכלי, ובתיכון ללמד על פתיחת עסק, יזמות עיסקית בתחומים שונים וכמובן גם באינטרנט, על משכנתא, מה הם החישובים המדוייקים, השכלה שרלוונטית לחיים האמיתיים מחוץ לכותלי בית ספר. רצוי להביא לכיתות למפגשים גברים ונשים מהתחומים השונים שיכולים להסביר ולהדגים אותם לתלמידים מניסיונם האישי, ולהקים מייזמים עיסקיים על ידי תלמידים בודדים או בקבוצות בכל בית ספר.
  יש ללמד מה עושים עם כסף, כולל חסכונות מגיל קטן.
  ללמד עם היתרונות והחסרונות בפרסום ופרסומות, על ההשפעות הפסיכולוגיות של הפרסום על הקניה וכו'.
  צריך ללמד גם על המצב הכלכלי בישראל ובעולם כולו, על השפעת הבנקים, המלחמות, הסחר העולמי ועוד כדי שהתלמיד יצא אזרח אינטלגנטי ומיודע ולא בור נבער שלא יודע אחרי הצבא מה ללמוד ובמה לעבוד.
  נקודה נוספת- לדעתינו לא כל אדם מתאים ללמוד במכללה או אוניברסיטה, ישנם המון קורסים מקצועיים, חוגים, סדנאות ועוד שיכולים לפתוח ולפתח קריירה מזהירה, ולספק את האדם גם בלי גושפנקה של תואר אקדמי.
  כדאי ללמד לפי האינטליגנציות המרובות של גרדנר, ואף חשוב שהתלמידים והמורים כולם יכירו בכך שבכולם יכולות שונות וכוחות שונים ולכל אדם נטייה אחרת שאם יתחבר אליה ולא יתכחש לה הוא יפרח מבחינה אישית, חברתית וגם כלכלית.
  בהרבה כתבות כתוב על אנשים ונשים שעבדו בעבודה שממש לא אהבו כיוון שהיו צריכים לפרנס את ילדיהם ובגיל פרישה עשו סוף סוף מה שרצו- אבל למרבה הפלא דווקא שעסקו במה שחפץ ליבם לא חסרה הפרוטה גם מכיסם.
  יישר כוח על פעלך
  גם אנחנו חושבים ומנסים לפעול לחינוך פיננסי
  נשמח לשתף פעולה בעתיד

  הילה ומרדכי אקנין

  • סופסוף תשובה לעניין. שלא כמו ההקנטות שנשמעו כאן קודם – העליתם נקודות מעניינות וחשובות.
   אם נמשיך להקניט, להתרכז בשלילי ולא להאמין בשינוי – הוא לעולם לא יקרה.
   מיזם חשוב.

  • זו גם דעתי. אחד לאחד.
   אני ניהלתי קיוסק בכיתה י״ב שמטרתו הייתה לגייס כסף לאירוע סוף השנה. תלמידים רבים התחמקו מהתפקיד, כך שאני ותלמידה נוספת היינו היחידות שבכלל התעניינו בתפקיד הזה ובאחריות שמצטרפת אליו. אם הייתה יזמות בזעיר אנפין בגיל צעיר יותר בחסות בתי הספר, אני בטוחה שתלמידים רבים היו מאבדים את הרתיעה מהתחום והייתה נגישות רבה יותר.

   ראוי לציין, שלמרות שניהלתי קיוסק אף אחד לא לימד אותי איך לעשות זאת נכון (לא היה שום חינוך פיננסי אלא זריקה למים), ואפילו היום אני לא מרגישה מוכנה להקמת עסק, למרות שנת ניסיון בניהול של ״עסק״.

   אני בעד חינוך פיננסי בכל גיל, שיותאם לצרכים ויועבר בצורה חוייתית שמותאמת לגיל ולניסיון. פחות תיאוריות, כי המטרה היא להנגיש את החומר ולא להרתיע.

   יוזמה ברוכה!

 74. הי,
  אני שמח לשמוע שזה באמת מתחיל לזוז…
  אני מציע בין השאר, כחלק מהלימודים להקים סימולטור לניהול כלכלת משפחה.
  כך הלומדים יוכלו להתאמן ולהשתפשף בנושא.
  בברכה, יעקב

  • יעקב, גם אני שמח שהתחיל לזוז ומקווה שההתחלה הזו תהפוך במהירה לספרינט (או מרתון, תלוי איך מסתכלים על זה).

   סימולטור לניהול כלכלת המשפחה רעיון מצוין לדעתי. אתה יכול לפרט?

   תודה

 75. אז קודם כל זה פוסט מרגש שהמדינה החליטה לעשות צעד כל כך חשוב כדי להפוך את המדינה לעצמאית יותר מבחינה כלכלית. רעיונות פיננסיים או תוכנית לימודים פיננסית לא עולה לי בראש אבל אני חושב שב"תוכנית" הזאת חייבים להטמיע לימודים של ערכים ומידות שהמצליחנים ניחנים בהם כמו: משמעת עצמית, לפעול תמיד ממקום של WIN-WIN ועוד המון דוגמאות שאני בטוח שהם חלק בלתי נפרד מהצלחה פיננסית…

  בהצלחה!!!

  • אכן מרגש תומר, נכון!? 🙂

   אכן פיתוח אישי הינו חלק חשוב מהצלחה פיננסית, מסכים.

   תודה

 76. בין הדברים החשובים לטעמי הוא היכולת של כל שכיר במדינה לקרוא ולנתח את תלוש השכר שלו,
  כמו כן את הדוח השנתי של קרנות הפנסיה/גמל/השתלמות, עד רמה שבה ידע אותו שכיר להעריך מה תהיה הפנסיה הצפויה לו וכן לאן הולך חלק נכבד מהשכר שלו.

  תודה על עבודה מבורכת שאתה עושה כאן.
  ינון.

  • בהחלט חשוב יינון, והייתי מוסיף גם להכיר את חוקי העבודה כדי לדעת איך להיות מעסיק וגם כעובד שכיר.

   תודה על הפרגון 🙂

 77. ראשית להחיל את החשיבות בתכנון וחסכון פיננסי לכל הגילאים בהתאם.

  • יחיאל – צודק, זה אפילו אתגר יותר גדול מאשר הלימודים עצמם לדעתי.

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם