כריית לייטקוין – הזדמנות השקעה

כריית לייטקוין
כריית לייטקוין

מבוא

לאחר שגיבשנו קבוצות כרייה של ביטקוין, איתריום ודש במהלך 2017, אנו פותחים את 2018 עם הזדמנות להצטרף לכריית האח הקטן והזריז של ביטקוין – כריית לייטקוין.

המטבע הדיגיטלי המבוזר לייטקוין (Litecoin) הוא המטבע השישי בשווי השוק הכולל שלו מבין כל המטבעות הוירטואליים (הביטקוין ראשון, הריפל שני והאיתריום שלישי).

לייטקוין נוצר בשנת 2011 באמצעות פיצול שבוצע בפרוטוקול הביטקוין, והרעיון מאחורי יצירתו הוא לאפשר טיפול בהמון עסקאות בצורה מהירה ובעמלה נמוכה ביותר. לאחרונה מחירו עולה בצורה משמעותית (כרגע $279 ללייטקוין אחד), והוא אטרקטיבי לכרייה.

כמות הלייטקוינים כעת במחזור 54,636,758. שווי השוק הנוכחי של כל הלייטקוינים הללו עומד על כ- 16 מיליארד דולר!

מהי כריית לייטקוין?

כריית לייטקוין הינה התהליך בו נוצרים לייטקוינים חדשים ונכנסים למחזור. היא למעשה השיטה להדפיס כסף דיגיטלי.

איך זה עובד?

בניגוד למטבע מדינה למשל המנוהל בצורה ריכוזית ע"י הממשלה/בנק מרכזי, לייטקוין מנוהל בשיטה דיגיטלית מבוזרת. מי שבעצם מנהל אותו אלו שרתי מחשבים הפזורים בעולם, ואשר מכונים גם "כורים".

השרתים הללו מספקים את כוח החישוב העצום ואת הפיזור הנדרש לאבטחת הרישום התקין של הלייטקוינים, וכתגמול על עבודתם הקשה של השרתים הכורים, הלייטקוינים החדשים שנוצרים מחולקים ביניהם.

ככל שהשרת תורם כח חישוב גדול יותר, כך תגמול הכרייה שהוא מקבל גבוה יותר. כדאיות הכרייה מושפעת ממספר גורמים:

עלויות הכרייה – חשמל, אחסנה, ביטוח, תחזוקה. עלויות אלו משתנות מאוד בין מדינה למדינה, ובהתאם משפיעות על כדאיות הכרייה.

שער לייטקוין לעומת קושי הכרייה – זהו יחס חשוב שקובע מהי ההכנסה הדולרית בפועל שמתקבלת מהכרייה. ככל שהיחס הזה גבוה יותר, כדאיות הכרייה עולה, ולהיפך.

  • שער לייטקוין – נקבע באמצעות מנגנון השוק. לייטקוין נסחר למעשה באופן רציף, כמו מטבעות אחרים, ושערו משתנה מדי רגע.
  • קושי הכריה – מבלי להיכנס להסברים מורכבים, הקושי גדל ככל שכח החישוב של כלל השרתים המחוברים לרשת לייטקוין גדל. המשמעות, שככל שיש יותר כח חישוב של "כורים", קושי הכריה גדול יותר. ה- "תחרות" רבה יותר.

הגישה להצטרפות כשרת לרשת לייטקוין פתוחה לכל אחד. תיאורטית, כל אדם יכול לקחת את מחשבו הביתי ולתרום את כח החישוב שלו בשביל לנהל את לייטקוין. בפועל, כורים מקצועיים עובדים בצורה יותר רצינית, כפי שאפרט בהמשך.

מהו מאגר כריית לייטקוין?

מאגר כרייה הינו שילוב של כח חישוב של מספר רב של שרתים, בכדי לבצע כרייה שיתופית, והלייטקוינים הנכרים מחולקים בין כל השרתים המשתתפים במאגר, בהתאם לכח החישוב אותו תרמו בפועל.

כאמור, על אף שכל אחד יכול, תיאורטית, לרתום את המחשב הביתי שלו לכרייה, בפועל, הדברים אינם כה פשוטים. ראשית, כי תהליך הכרייה צורך, מלבד ידע טכני, משאבים רבים, עלויות חשמל, מייצר חום רב ורעש חזק. שנית, קושי החישוב כיום הוא כזה, שנדרש כוח חישוב גבוה, מעבר ליכולת המחשב הביתי, בכדי לבצע כרייה יעילה.

מאגר כרייה מקצועי מאוחסן במקום המתאים לכך, עם אספקת חשמל וקירור מתאימה, תקרה גבוהה בשל החום הרב שנפלט, ותחזוקה טכנית שוטפת – הכל כדי להבטיח את פעילותו הרציפה והתקינה.

ההזדמנות העסקית

רכישת שיתופית של מכונות ממוחשבות למאגר כריית לייטקוין. ההשקעה ברכישת מכונה אחת הינה $4,820 התורמת כח חישוב ממוצע של כ- 504 MH/s לסך כח החישוב של רשת לייטקוין.

עלויות שוטפות כולל דמי ניהול, אחסון ותפעול בגובה של 35% לחודש מהתפוקה (שיגדלו ל- 45% לאחר סיום החזר ההשקעה למשתתפים), בכפוף למינימום של $139 לחודש למכונה.

חישוב רווחיות הכרייה מראה כי בתנאי העסקה ובנתוני שער לייטקוין וקושי הכרייה של היום, השקעה של $4,820 מחזירה בחודש כ- $346 (*) לכל מכונה, כ- 7% מההשקעה. למחשבון רווחיות כריה

(* נתון זה נכון לרגע כתיבת שורות אלו ומשתנה בתכיפות. מחשבון רווחיות הכרייה מראה את הנתון העדכני)

הסיכונים

הסיכון הראשי הוא ירידה משמעותית במחיר הלייטקוין ו/או עלייה משמעותית בקושי הכרייה, כך שהיחס בין מחיר לייטקוין לקושי הכריה יירד. לדוגמא, אם יחס זה יירד ב-50%, גם ערכה הדולרי של תפוקת הכרייה יפחת ב- 50%.

סיכון נוסף הינו נזק ו/או ירידת ערך הציוד. יובהר כי ההפעלה לא כוללת תיקונים שאינם תחת אחריות היצרן, אך כוללת את מלוא העלויות הנדרשות להפעלה ותחזוקה של המכונות לרבות אחסון, חשמל, אוורור וקירור, אינטרנט מהיר, שמירה ותמיכה טכנית 24/7.

הפסקת ההסכם עם המפעילים מסיבה בלתי צפויה, שתצריך הפעלה בצורה חילופית של המאגר או מכירתו. יובהר כי ההסכם אינו מוגבל בזמן.

היתרונות

הציוד יכול לשמש לכריית מטבעות דיגיטליים נוספים, כך שניתן לפי הצורך והכדאיות להעביר בקלות כל מכונה מכריית מטבע אחד לאחר.

אין צורך בידע טכני או היכרות עמוקה עם מטבעות דיגיטליים – ההחזר "פאסיבי" לחלוטין.

ההכנסות מהכרייה מגיעות ישירות אלינו ואנו משלמים למפעילים (ולא ההיפך).

אופן ההצטרפות

כאמור כל משתתף משקיע $4,820 עבור כל מכונה, עד 2 מכונות למשתתף.

ישנן 10 מכונות בלבד לקבוצה זו! להלן לוחות הזמנים לגיבוש הקבוצה:

עד 10 לינואר 2018, כל משתתף יחתום על הסכם שיישלח אליו וישלם את סכום ההשקעה.

ב-15 לינואר מתוכנן הקלוזינג של העסקה והעברת התשלום למפעילים.

מאגר הכרייה שלנו צפוי להתחיל לפעול לקראת סוף מרץ ולייצר עבור הקבוצה לייטקוינים.

לפניה להשתתפות בעסקת הפעלה שיתופית של מאגר לכריית לייטקוין >>

שאלות ניתן להעלות בקבוצת הפייסבוק של המועדון או לניסן עגיב מנהל קשרי המשקיעים טל' 052-3426850.

comments

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם