כריית דש – הזדמנות השקעה

כריית דש
כריית דש

מבוא

לאחר שגיבשנו קבוצות כרייה של ביטקוין ואיתריום הפועלות בהצלחה מזה מספר חודשים, אנו פותחים הזדמנות להצטרף לכריית אחד המטבעות הלוהטים של התקופה האחרונה – כריית דש.

המטבע הדיגיטלי המבוזר דש (DASH) הוא המטבע השישי בשווי השוק הכולל שלו מבין כל המטבעות הוירטואליים (הביטקוין ראשון והאיתריום שני).

דש נוצר בשנת 2014 באמצעות פיצול שבוצע בפרוטוקול הביטקוין, והיתרון הגדול שלו הוא שהוא מאפשר עסקאות בצורה אנונימית ומהירה. לאחרונה הוא צובר פופולריות ומחירו עולה בהתאם (כרגע $333 לדש אחד), מה שהופך אותו לאטרקטיבי ביותר לכרייה.

כמות הדשים כעת במחזור 7,588,955. שווי השוק הנוכחי של כל הדשים הללו עומד על כ- 2.5 מיליארד דולר!

מהי כריית דש?

כריית דש הינה התהליך בו נוצרים דשים חדשים ונכנסים למחזור. היא למעשה השיטה להדפיס כסף דיגיטלי.

איך זה עובד?

בניגוד למטבע מדינה למשל המנוהל בצורה ריכוזית ע"י הממשלה/בנק מרכזי, DASH מנוהל בשיטה דיגיטלית מבוזרת. מי שבעצם מנהל אותו אלו שרתי מחשבים הפזורים בעולם, ואשר מכונים גם "כורים".

השרתים הללו מספקים את כוח החישוב העצום ואת הפיזור הנדרש לאבטחת הרישום התקין של הדשים, וכתגמול על עבודתם הקשה של השרתים הכורים, הדשים החדשים שנוצרים מחולקים ביניהם.

ככל שהשרת תורם כח חישוב גדול יותר, כך תגמול הכרייה שהוא מקבל גבוה יותר. כדאיות הכרייה מושפעת ממספר גורמים:

עלויות הכרייה – חשמל, אחסנה, ביטוח, תחזוקה. עלויות אלו משתנות מאוד בין מדינה למדינה, ובהתאם משפיעות על כדאיות הכרייה.

שער DASH לעומת קושי הכרייה – זהו יחס חשוב שקובע מהי ההכנסה הדולרית בפועל שמתקבלת מהכרייה. ככל שהיחס הזה גבוה יותר, כדאיות הכרייה עולה, ולהיפך.

  • שער DASH – נקבע באמצעות מנגנון השוק. DASH נסחר למעשה באופן רציף, כמו מטבעות אחרים, ושערו משתנה מדי רגע.
  • קושי הכריה – מבלי להיכנס להסברים מורכבים, הקושי גדל ככל שכח החישוב של כלל השרתים המחוברים לרשת DASH גדל. המשמעות, שככל שיש יותר כח חישוב של "כורים", קושי הכריה גדול יותר. ה- "תחרות" רבה יותר.

הגישה להצטרפות כשרת לרשת DASH פתוחה לכל אחד. תיאורטית, כל אדם יכול לקחת את מחשבו הביתי ולתרום את כח החישוב שלו בשביל לנהל את DASH. בפועל, כורים מקצועיים עובדים בצורה יותר רצינית, כפי שאפרט בהמשך.

מהו מאגר כריית דש?

מאגר כרייה הינו שילוב של כח חישוב של מספר רב של שרתים, בכדי לבצע כרייה שיתופית, והדשים הנכרים מחולקים בין כל השרתים המשתתפים במאגר, בהתאם לכח החישוב אותו תרמו בפועל.

כאמור, על אף שכל אחד יכול, תיאורטית, לרתום את המחשב הביתי שלו לכרייה, בפועל, הדברים אינם כה פשוטים. ראשית, כי תהליך הכרייה צורך, מלבד ידע טכני, משאבים רבים, עלויות חשמל, מייצר חום רב ורעש חזק. שנית, קושי החישוב כיום הוא כזה, שנדרש כוח חישוב גבוה, מעבר ליכולת המחשב הביתי, בכדי לבצע כרייה יעילה.

מאגר כרייה מקצועי מאוחסן במקום המתאים לכך, עם אספקת חשמל וקירור מתאימה, תקרה גבוהה בשל החום הרב שנפלט, ותחזוקה טכנית שוטפת – הכל כדי להבטיח את פעילותו הרציפה והתקינה.

ההזדמנות העסקית

רכישת שיתופית של מכונות ממוחשבות למאגר כריית דש. ההשקעה ברכישת מכונה אחת הינה $4,290 התורמת כח חישוב ממוצע של כ- 15 GH/s לסך כח החישוב של רשת DASH.

הניהול המקצועי של הכרייה יתבצע ע"י מועדון המשקיעים IQFINANZAS במקסיקו המפעיל את כריית הביטקוין והאיתריום שלנו, בתמורה לדמי ניהול, אחסון ותפעול של 20% לחודש מהתפוקה (שיגדלו ל- 30% לאחר סיום החזר ההשקעה למשתתפים), בכפוף למינימום של $199 לחודש למכונה.

חישוב רווחיות הכרייה מראה כי בתנאי העסקה ובנתוני שער DASH וקושי הכרייה של היום, השקעה של $4,290 מחזירה בחודש כ- $432 (*) לכל מכונה, כ- 10% מההשקעה. למחשבון רווחיות כריה

(* נתון זה נכון לרגע כתיבת שורות אלו ומשתנה בתכיפות. מחשבון רווחיות הכרייה מראה את הנתון העדכני)

הסיכונים

הסיכון הראשי הוא ירידה משמעותית במחיר ה- DASH ו/או עלייה משמעותית בקושי הכרייה, כך שהיחס בין מחיר DASH לקושי הכריה יירד. לדוגמא, אם יחס זה יירד ב-50%, גם ערכה הדולרי של תפוקת הכרייה יפחת ב- 50%. שימו לב שאם תפוקת הכרייה הצפויה תרד כך שערכה לא יגיע ל- $199 לחודש, הכרייה לא תהיה כדאית ותוקפא או תופסק כדי לא לייצר הפסד למשקיעים.

סיכון נוסף הינו נזק ו/או ירידת ערך הציוד, שלא יכוסה ע"י חברת הביטוח. יובהר כי ההסכם עם המפעילים כולל תחזוקה שוטפת ותיקונים ואת עלויות הביטוח.

הפסקת ההסכם עם המפעילים מסיבה בלתי צפויה, שתצריך הפעלה בצורה חילופית של המאגר או מכירתו. יובהר כי ההסכם אינו מוגבל בזמן.

היתרונות

הציוד יכול לשמש לכריית מטבעות דיגיטליים נוספים, כך שניתן לפי הצורך והכדאיות להעביר בקלות כל מכונה מכריית מטבע אחד לאחר.

אין צורך בידע טכני או היכרות עמוקה עם מטבעות דיגיטליים – ההחזר "פאסיבי" לחלוטין.

ההכנסות מהכרייה מגיעות ישירות אלינו ואנו משלמים למפעילים (ולא ההיפך).

אופן ההצטרפות

כאמור כל משתתף משקיע $4,290 עבור כל מכונה, עד 3 מכונות למשתתף.

ישנן 12 מכונות בלבד לקבוצה זו! להלן לוחות הזמנים לגיבוש הקבוצה:

עד 19 לאוקטובר 2017, כל משתתף יחתום על הסכם שיישלח אליו וישלם את סכום ההשקעה.

ב-20 לאוקטובר מתוכנן הקלוזינג של העסקה והעברת התשלום למפעילים.

מאגר הכרייה שלנו צפוי להתחיל לפעול ב- 1 בדצמבר ולייצר עבור הקבוצה דשים.

לפניה להשתתפות בעסקת הפעלה שיתופית של מאגר כריית DASH >>

שאלות ניתן להעלות בקבוצת הפייסבוק של המועדון או לניסן עגיב מנהל קשרי המשקיעים טל' 052-3426850.

comments

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם