כריית איתריום – הזדמנות השקעה

כריית איתריום
כריית איתריום

מבוא

לאחר שגיבשנו קבוצת כרייה של ביטקוין הפועלת בהצלחה מזה מספר חודשים, אנו פותחים הזדמנות להצטרף לכריית האח הצעיר שלו – כריית איתריום (4 סבבים כבר נסגרו, עתה נפתח הסבב החמישי לחודש דצמבר 2017).

המטבע הדיגיטלי איתריום (Ethereum) הוא המטבע הדיגיטלי השני בשווי השוק הכולל שלו, לאחר הביטקוין.

האיתריום נחשב למטבע דיגיטלי חכם, הוא צובר פופולריות עצומה ומחירו עולה בהתאם (כרגע $462 לאיתריום אחד).

כמות האיתריומים כעת במחזור 95,948,380. שווי השוק הנוכחי של כל האיתריומים הללו עומד על כ- 45 מיליארד דולר!

מהי כריית איתריום?

כריית איתריום הינה התהליך בו נוצרים איתריומים חדשים ונכנסים למחזור. היא למעשה השיטה להדפיס כסף דיגיטלי.

איך זה עובד?

בניגוד למטבע מדינה למשל המנוהל בצורה ריכוזית ע"י הממשלה/בנק מרכזי, האיתריום מנוהל בשיטה דיגיטלית מבוזרת. מי שבעצם מנהל אותו אלו שרתי מחשבים הפזורים בעולם, ואשר מכונים גם "כורים".

השרתים הללו מספקים את כוח החישוב העצום ואת הפיזור הנדרש לאבטחת הרישום התקין של האיתריום, וכתגמול על עבודתם הקשה של השרתים הכורים, האיתריומים החדשים שנוצרים מחולקים ביניהם.

ככל שהשרת תורם כח חישוב גדול יותר, כך תגמול הכרייה שהוא מקבל גבוה יותר. כדאיות הכרייה מושפעת ממספר גורמים:

עלויות הכרייה – חשמל, אחסנה, ביטוח, תחזוקה. עלויות אלו משתנות מאוד בין מדינה למדינה, ובהתאם משפיעות על כדאיות הכרייה.

שער האיתריום לעומת קושי הכרייה – זהו יחס חשוב שקובע מהי ההכנסה הדולרית בפועל שמתקבלת מהכרייה. ככל שהיחס הזה גבוה יותר, כדאיות הכרייה עולה, ולהיפך.

  • שער האיתריום – נקבע באמצעות מנגנון השוק. האיתריום נסחר למעשה באופן רציף, כמו מטבעות אחרים, ושערו משתנה מדי רגע.
  • קושי הכריה – מבלי להיכנס להסברים מורכבים, הקושי גדל ככל שכח החישוב של כלל השרתים המחוברים לרשת האיתריום גדל. המשמעות, שככל שיש יותר כח חישוב של "כורים", קושי הכריה גדול יותר. ה- "תחרות" רבה יותר.

הגישה להצטרפות כשרת לרשת האיתריום פתוחה לכל אחד. תיאורטית, כל אדם יכול לקחת את מחשבו הביתי ולתרום את כח החישוב שלו בשביל לנהל את האיתריום. בפועל, כורים מקצועיים עובדים בצורה יותר רצינית, כפי שאפרט בהמשך.

מהו מאגר כריית איתריום?

מאגר כרייה הינו שילוב של כח חישוב של מספר רב של שרתים, בכדי לבצע כרייה שיתופית, והאיתריומים הנכרים מחולקים בין כל השרתים המשתתפים במאגר, בהתאם לכח החישוב אותו תרמו בפועל.

כאמור, על אף שכל אחד יכול, תיאורטית, לרתום את המחשב הביתי שלו לכרייה, בפועל, הדברים אינם כה פשוטים. ראשית, כי תהליך הכרייה צורך, מלבד ידע טכני, משאבים רבים, עלויות חשמל, מייצר חום רב ורעש חזק (בהמשך העמוד תוכלו לשמוע…). שנית, קושי החישוב כיום הוא כזה, שנדרש כוח חישוב גבוה, מעבר ליכולת המחשב הביתי, בכדי לבצע כרייה יעילה.

מאגר כרייה מקצועי מאוחסן במקום המתאים לכך, עם אספקת חשמל וקירור מתאימה, תקרה גבוהה בשל החום הרב שנפלט, ותחזוקה טכנית שוטפת – הכל כדי להבטיח את פעילותו הרציפה והתקינה.

ההזדמנות העסקית

רכישת שיתופית של מכונות ממוחשבות למאגר כריית איתריום. ההשקעה ברכישת מכונה אחת הינה $3,590 התורמת כח חישוב ממוצע של כ- 100 MH/s לסך כח החישוב של רשת האיתריום.

המכונות יאוחסנו ויופעלו במקסיקו, בה עלויות הכרייה נמוכות מאוד (יחסית לישראל למשל), במסגרת שת"פ עם מועדון המשקיעים הגדול באמריקה הלטינית IQdesarrollo, שיזם את מאגר הכריה בו אנו ניטול חלק, ושעם מייסדו אלברו לופז יש לי היכרות וקשרים עסקיים מספר שנים.

מועדון IQdesarrollo מפעיל מאגר של כ- 200 מכונות במחסן ייעודי (שכולל גם את המכונות שלנו) מתאים שנשכר לצורך כך, וייתן את מלוא השירות הנדרש ויישא בעלויות הכרייה בתמורה ל- 35% מתפוקת האיתריום של המאגר שלנו.

צפו בסרטון שלי "מהשטח" במחסן הגדול בו החלו עבודות הקמת חוות השרתים, מביקורי במקסיקו בשנה שעברה (אז היה בהקמה, היום החווה כבר עובדת ויש לנו שם מאגרים פעילים לכריית ביטקוינים ואיתריום):

והנה סרטון של אלברו באחד המאגרים הפעילים שלו, שהוא הכין במיוחד עבור המועדון שלנו (יש רעשי רקע חזקים של שרתי כרייה):

חישוב רווחיות הכרייה מראה כי בתנאי העסקה ובנתוני שער האיתריום וקושי הכרייה של היום, השקעה של $3,590 מחזירה בחודש כ- $138* לכל מכונה, כ- 4% מההשקעה. למחשבון רווחיות כריה

(*החישוב נכון לעת כתיבת שורות אלו, ומשתנה בתכיפות. הקלקה על המחשבון תיתן את ההחזר העדכני לאותו רגע)

הסיכונים

הסיכון הראשון הוא שהיחס בין מחיר האיתריום לקושי הכריה יירד, וכך התגמול הדולרי יירד בהתאם. לדוגמא, אם יחס זה יירד ב-50%, גם ההחזר החודשי יירד ב- 50%.

סיכון נוסף הינו נזק ו/או ירידת ערך הציוד, שלא יכוסה ע"י חברת הביטוח. יובהר כי ההסכם עם המפעילים כולל תחזוקה שוטפת ותיקונים ואת עלויות הביטוח.

הפסקת ההסכם עם המפעילים מסיבה בלתי צפויה, שתצריך הפעלה בצורה חילופית של המאגר או מכירתו. יובהר כי ההסכם אינו מוגבל בזמן.

היתרונות

ההחזר החודשי למשתתפים אינו תלוי בעלויות הכרייה, שנספגות כאמור ע"י המפעילים.

הציוד יכול לשמש לכריית מטבעות דיגיטליים נוספים, כך שניתן לפי הצורך והכדאיות להעביר בקלות כל מכונה מכריית מטבע אחד לאחר.

אין צורך בידע טכני או היכרות עמוקה עם מטבעות דיגיטליים – ההחזר "פאסיבי" לחלוטין.

תפוקת הכרייה מגיעה ישירות אלינו ואנו מעבירים למפעילים את חלקם (ולא ההיפך).

אופן ההצטרפות

כאמור כל משתתף משקיע $3,590 עבור כל מכונה. ניתן לרכוש עד 3 מכונות למשתתף.

הרישום לארבע קבוצות ראשונות עם 50 מכונות כבר הסתיים! להלן לוחות הזמנים לגיבוש הקבוצה החמישית (לקבוצה זו 5 מקומות בלבד!):

עד 5 לדצמבר 2017, כל משתתף יחתום על הסכם שיישלח אליו וישלם את סכום ההשקעה.

ב-11 לדצמבר מתוכנן הקלוזינג של העסקה והעברת התשלום למפעילים.

מאגר הכרייה שלנו צפוי להתחיל לפעול ב- 1 בינואר ולייצר עבור הקבוצה איתריום.

לפניה להשתתפות בעסקת הפעלה שיתופית של מאגר כריית איתריום >>

שאלות ניתן להעלות בקבוצת הפייסבוק של המועדון או לניסן עגיב מנהל קשרי המשקיעים טל' 052-3426850.

comments

3 Comments on כריית איתריום – הזדמנות השקעה

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם